Stało się to, co zapowiadane było już od jakiegoś czasu. W obrębie najnowszej wersji aplikacji mObywatel 2.0 pojawiło się nareszcie tymczasowe prawo jazdy. Tymczasowe prawo jazdy w mObywatel wprowadzane będzie sukcesywnie u kolejnych użytkowników, począwszy od 7 sierpnia do 21 sierpnia tego roku. O wszystkim poinformował minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
Tymczasowe prawo jazdy w mObywatel
Tymczasowe prawo jazdy jest dokumentem cyfrowym, ważnym przez 30 dni od momentu zdania egzaminu na prawo jazdy. Jego wdrożenie oznacza, że osoby z zaliczonym egzaminem państwowym będą mogły wsiąść za kółko swojego pojazdu legalnie, zanim otrzymają fizyczny dokument. Jak to działa?
Od razu po zakończeniu egzaminu państwowego system PWPW przekazuje do CEK zestaw danych o osobie, która uzyskała uprawnienia do kierowania pojazdem. Następnie egzaminator z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) uzupełnia wynik egzaminu w PKK, nie czekając na zatwierdzenie protokołu. Dane z PKK są wysyłane do CEK oraz Starosty, a w CEK tworzone jest tymczasowe prawo jazdy. Po otrzymaniu komunikatu w aplikacji mObywatel można pobrać nowy, cyfrowy dokument.
Co istotne, nie trzeba już okazywać cyfrowej wersji prawa jazdy przy kontroli drogowej, bo policja może sprawdzić dane kierowcy w systemie.
To rządowa aplikacja, z której warto korzystać
O aplikacjach rządowych można mieć bardzo różne zdanie, ale mObywatel to coś, co naprawdę udało się rządzącym. Praktycznę aplikację traktuje się już na równi z dowodem osobistym (choć nie zawsze) i stanowi praktyczny portfel z cyfrowymi dokumentami.
Apkę możesz pobrać za pośrednictwem poniższych odnośników lub bezpośrednio z poziomu urządzenia mobilnego, poprzez właściwy mu sklep z aplikacjami.
Źródło: Gov.pl