Dowiedzieliśmy się właśnie nieco ciekawych informacji odnośnie do tytułowej funkcji. Wygląda na to, że Polacy chętnie korzystają z możliwości zastrzeżenia numeru PESEL w aplikacji mObywatel oraz za pośrednictwem specjalnej strony internetowej. Ministerstwo Cyfryzacji podało liczbę osób korzystających z opcji i przy okazji udostępniło dokładny poradnik dotyczący poprawienia kwestii bezpieczeństwa. Zerknijmy na to wszystko nieco bliżej.
mObywatel z nową funkcją, która robi furorę
Nie da się ukryć, że mObywatel to całkiem udany projekt, który ułatwia życie we wielu sytuacjach. Praktycznie zbędne stało się noszenie przy sobie fizycznego dowodu osobistego, prawa jazdy i wielu innych dokumentów. Oprócz tego aplikacja pozwala na załatwienie szeregu spraw urzędowych oraz sprawdzenie punktów karnych. W przygotowaniu znajdują się natomiast kolejne opcje – niedawno informowaliśmy Was o nich wszystkich, warto zajrzeć do wpisu. Teraz przyszedł czas na przypomnienie o bardzo przydatnym rozwiązaniu.
Niemalże dwa miesiące temu udostępniono opcję zastrzeżenia numeru PESEL, co pozwala każdemu obywatelowi na poprawienie bezpieczeństwa swoich danych. Mowa tu chociażby o zabezpieczeniu przed konsekwencjami kradzieży dokumentów czy innych informacji. Warto też na samym wstępie zaznaczyć, iż już od czerwca bieżącego roku banki i firmy telekomunikacyjne będą miały obowiązek sprawdzać bazę zastrzeżonych numerów PESEL. Zminimalizowana zostanie więc szansa na zostanie ofiarą nieprzyjemnego ataku.
Ministerstwo Cyfryzacji podaje przy okazji powód, dla którego taki obowiązek nie został wprowadzony natychmiast. Chodzi głównie o potrzebę istnienia tego kilkumiesięcznego okresu karencji, by właściwe podmioty mogły dostosować się do wymogów prawnych. Warto jednak wykonać odpowiednie kroki już teraz, zwłaszcza że taka opcja istnieje już od 17 listopada – zarówno z poziomu strony internetowej, jak i aplikacji mObywatel.
Warto poprawić swoje bezpieczeństwo
Okazuje się, iż przez ten czas aż 1,2 mln osób zdecydowało się na zastrzeżenie swojego numeru PESEL. Teraz znajdziecie je bezpośrednio w mobilnej usłudze – powyższy materiał wideo przeprowadzi Was przez proces blokowania identyfikującego nas ciągu cyfr. Zajmie to tylko kilka chwil, warto je stracić, by w przyszłości tego nie żałować.
Jeśli się Wam to uda, to możecie być pewni, że trudniejsze stanie się wyrobienie duplikatów karty SIM czy wyłudzenie pieniędzy. Zapewne niejednokrotnie słyszeliście o sytuacjach, kiedy to ktoś stał się ofiarą kradzieży, bo ktoś zaciągnął na tę osobę pożyczkę na wysoki procent. Ministerstwo Cyfryzacji obiecuje, że w momencie wejścia przepisów w pełni, „człowiek poszkodowany będzie zwolniony z płacenia kredytów zaciągniętych przez złodziei”. To na firmach chcących odzyskać środki będzie ciążył obowiązek udowodnienia, że dopełniły wszelkich formalności i procesów weryfikacyjnych.
Zastrzegliście już swój numer PESEL?
Źródło: gov.pl / Zdjęcie otwierające: zrzut ekranu z filmu Zastrzeż PESEL w aplikacji mObywatel na YouTube (@ministerstwo.cyfryzacji)