Znalazłeś nielegalne treści? mObywatel pomoże je zgłosić

Piotr MalinowskiSkomentuj
Znalazłeś nielegalne treści? mObywatel pomoże je zgłosić

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o kolejnej nowości wprowadzonej do mobilnej aplikacji mObywatel. Teraz użytkownicy mogą korzystać z możliwości zgłaszania nielegalnych treści. Chodzi przede wszystkim o niepokojące zachowania w internecie wobec dzieci. Dzięki temu służby i odpowiednie instytucje znacznie szybciej dowiedzą się o nie do końca zgodnej z prawem zawartości. Konsumenci natomiast będą mieli większą motywację, by poinformować o dostrzeżonej treści.

mObywatel pozwala zgłaszać nielegalne treści

Niedawno rząd prosił o pomoc w rozwoju usługi mObywatel – każda chętna osoba może zgłaszać własne pomysły nowych funkcji, a także głosować na te zaproponowane przez innych internautów. Poszczególne banki natomiast pozwalają wykorzystywać popularne narzędzi bankowe do potwierdzania własnej tożsamości – dzięki temu proces logowania się do bankowości mobilnej jest znacznie krótszy oraz przyjemniejszy.

Początków tytułowej nowości należy doszukiwać się we wrześniu 2024 roku. Wtedy też do usługi wprowadzono sekcję o nazwie „Baza wiedzy”. Znajdziemy tam artykuły poświęcone zasadom bezpiecznego poruszania się po cyfrowej przestrzeni. Teraz postanowiono rozbudować zakładkę „Bezpiecznie w sieci”, gdzie konsumenci mogą zgłaszać przeróżne rodzaje incydentów.

W wersji aplikacji oznaczonej numerem 4.45 znajdziemy tam opcję informowania o nielegalnych treściach. Ministerstwo Cyfryzacji wskazuje przede wszystkim na materiały przedstawiające niepokojące zachowania wobec dzieci. Użytkownicy na łamach jednego zgłoszenia są w stanie dodania czterech adresów stron zawierających wskazane materiały. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by wzbogacić alert o krótki opis zdarzenia.

Eksperci przeanalizują zgłoszenie i wyślą do służb

Warto też wpisać adres e-mail, wtedy też będziemy otrzymywać powiadomienia o statusie sprawy. Istnieje oczywiście opcja wysłania zgłoszenia incydentu anonimowo, by nie podawać jakichkolwiek wrażliwych danych. Każda sprawa zostanie przeanalizowana przez ekspertów NASK – mowa chociażby o przedstawicielach CERT Polska (cyberataki, oszustwa) lub Dyżurnet.pl (nielegalne treści). Po analizie dojdzie do przekazania informacji odpowiednim służbom.

„Bezpiecznie w sieci” to także kilka innych przydatnych funkcjonalności. Znajdziemy tam chociażby informacje dotyczące aktualnych cyberataków. Możecie w ten sposób uchronić się przed ewentualnym przekazaniem swoich danych oszustom czy utratą pieniędzy.

Pozostaje mieć tylko nadzieję, że incydenty zgłaszane przez użytkowników faktycznie zostaną wzięte na poważnie. Bardzo dobrą wiadomością jest jednak już samo istnienie takiej funkcjonalności – wystarczy kilka kliknięć, by poinformować ekspertów o nielegalnej treści czy innej niepożądanej zawartości.

Źródło: gov.pl / Zdjęcie otwierające: gov.pl, unsplash.com (@christinhumephoto)

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.