Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o kolejnej nowości wprowadzonej do mobilnej aplikacji mObywatel. Teraz użytkownicy mogą korzystać z możliwości zgłaszania nielegalnych treści. Chodzi przede wszystkim o niepokojące zachowania w internecie wobec dzieci. Dzięki temu służby i odpowiednie instytucje znacznie szybciej dowiedzą się o nie do końca zgodnej z prawem zawartości. Konsumenci natomiast będą mieli większą motywację, by poinformować o dostrzeżonej treści.
mObywatel pozwala zgłaszać nielegalne treści
Niedawno rząd prosił o pomoc w rozwoju usługi mObywatel – każda chętna osoba może zgłaszać własne pomysły nowych funkcji, a także głosować na te zaproponowane przez innych internautów. Poszczególne banki natomiast pozwalają wykorzystywać popularne narzędzi bankowe do potwierdzania własnej tożsamości – dzięki temu proces logowania się do bankowości mobilnej jest znacznie krótszy oraz przyjemniejszy.
- Sprawdź także: mObywatel z nową usługą. Ma związek z obecną sytuacją
Początków tytułowej nowości należy doszukiwać się we wrześniu 2024 roku. Wtedy też do usługi wprowadzono sekcję o nazwie „Baza wiedzy”. Znajdziemy tam artykuły poświęcone zasadom bezpiecznego poruszania się po cyfrowej przestrzeni. Teraz postanowiono rozbudować zakładkę „Bezpiecznie w sieci”, gdzie konsumenci mogą zgłaszać przeróżne rodzaje incydentów.
W wersji aplikacji oznaczonej numerem 4.45 znajdziemy tam opcję informowania o nielegalnych treściach. Ministerstwo Cyfryzacji wskazuje przede wszystkim na materiały przedstawiające niepokojące zachowania wobec dzieci. Użytkownicy na łamach jednego zgłoszenia są w stanie dodania czterech adresów stron zawierających wskazane materiały. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by wzbogacić alert o krótki opis zdarzenia.
Eksperci przeanalizują zgłoszenie i wyślą do służb
Warto też wpisać adres e-mail, wtedy też będziemy otrzymywać powiadomienia o statusie sprawy. Istnieje oczywiście opcja wysłania zgłoszenia incydentu anonimowo, by nie podawać jakichkolwiek wrażliwych danych. Każda sprawa zostanie przeanalizowana przez ekspertów NASK – mowa chociażby o przedstawicielach CERT Polska (cyberataki, oszustwa) lub Dyżurnet.pl (nielegalne treści). Po analizie dojdzie do przekazania informacji odpowiednim służbom.
„Bezpiecznie w sieci” to także kilka innych przydatnych funkcjonalności. Znajdziemy tam chociażby informacje dotyczące aktualnych cyberataków. Możecie w ten sposób uchronić się przed ewentualnym przekazaniem swoich danych oszustom czy utratą pieniędzy.
- Przeczytaj również: mObywatel stał się jeszcze lepszy. Będziecie korzystać z tej funkcji
Pozostaje mieć tylko nadzieję, że incydenty zgłaszane przez użytkowników faktycznie zostaną wzięte na poważnie. Bardzo dobrą wiadomością jest jednak już samo istnienie takiej funkcjonalności – wystarczy kilka kliknięć, by poinformować ekspertów o nielegalnej treści czy innej niepożądanej zawartości.
Źródło: gov.pl / Zdjęcie otwierające: gov.pl, unsplash.com (@christinhumephoto)