Jakie aplikacje powinny się znaleźć na systemie Linux? Oczywiście wszystko zależy od Waszych potrzeb. Istnieją jednak narzędzia tak praktyczne i tak pozytywnie oceniane przez społeczność, że trudno je zlekceważyć. W tym artykule postaramy się wymienić wszystkie najciekawsze aplikacje – oczywiście dla każdej z nich znajdziecie wiele alternatyw. W końcu w Linuksach chodzi o wolność, także wyboru, prawda?
Jeśli użytkujecie Linuksa od lat, to w tym wpisie zapewne nie znajdziecie wielu odkrywczych informacji. Mimo to, zachęcamy do jego lektury – po przeczytaniu tekstu o polecanych przez nas aplikacjach dla tego systemu z pewnością będziecie chcieli dodać swoje „dwa grosze” i zaproponować coś jego początkującym użytkownikom.
Wszystkie programy na liście pobierzecie z naszej bazy plików, za darmo.
Jakie aplikacje warto mieć na Linuksie?
Archiwizacja plików – P7-zip
Na każdym komputerze powinien być jakiś archiwizer plików. Jednym z najlepszych jest bez wątpienia otwartoźródłowy 7-zip. Darmowy, lekki, szybki i dostępny w języku polskim program działa jak burza, funkcjonuje bez problemów z naprawdę dużymi plikami i obsługuje wszystkie popularne formaty archiwizacji, oferując przy tym własny – 7z.
Czytnik RSS – QuiteRSS
Edytor obrazów – GIMP
GIMPa z pewnością nie trzeba przedstawiać ani zaawansowanym użytkownikom systemów Linux, ani też użytkownikom komputerów liczących sobie już wiele wiosen. GIMP powstał jeszcze w 1995 roku i wciąż jest rozwijanym narzędziem. Bezpłatna, otwartoźródłowa aplikacja z pewnością nie zastąpi wszystkim funkcji Photoshopa, ale pozwoli na naprawdę szerokie pole do popisu w zakresie edycji obrazów, rysowania i szerokopojętych prac nad grafiką rastrową.
Edytor wideo – OpenShot
Jeśli edytor wideo na Linuksa, to właśnie OpenShot. Narzędzie dystrybuowane na licencji GNU GPL umożliwia zmontowanie filmu z wakacji, dodanie napisów do filmu, który obejrzycie potem na telewizorze, a nawet udostępnienie gotowego dzieła w serwisach społecznościowych. Ważną funkcją jest podgląd montowanego filmu w czasie rzeczywistym, oś czasu ułatwiająca pracę oraz wsparcie dla naprawdę wielu różnych formatów audio i wideo.
Edytor dźwięku – Audacity
Audacity jako bezpłatny edytor do obróbki dźwięku zyskał na przestrzeni lat pokaźne grono fanów na każdej platformie. Używany często nawet przez zespoły muzyczne program umożliwia edycję plików audio w oparciu o przyjazny interfejs, z którym poradzą sobie nawet początkujący użytkownicy. Narzędzie oferuje pokaźną bazę filtrów, efektów, praktyczny odszumiacz i wiele innych funkcji – w tym obsługę wtyczek.
Klient e-mail – Thunderbird
Czy istnieje popularniejszy otwartoźródłowy klient poczty od rozwijanego przez Mozilla Foundation już od 2003 roku Thunderbirda? Aplikacja działa niezwykle płynnie nawet na starszych komputerach, dysponuje wbudowanym filtrem spamu oraz modułem sprawdzania pisowni. Użytkownik może personalizować program poprzez motywy, a także dodatki.
Klient FTP – FileZilla
Niewielki rozmiar, intuicyjna obsługa, wydajne działanie. Trudno wymagać więcej od klienta FTP. Napisana w języku C++ FileZilla korzysta z protokołów FTP, FTP po SSL/TLS (FTPS) i SSH (SFTP). Aplikacja dystrybuowana bezpłatnie na zasadach open potrafi wznawiać przerwane połączenia, wspiera zapory sieciowe, oferuje interfejs typu drag’n’drop oraz pozwala określać szybkość transferów plików.
Komunikator głosowy – Discord
Discord to doskonała bezpłatna aplikacja umożliwiająca prowadzenie rozmów głosowych. Tutaj każdy użytkownik może założyć swój darmowy serwer i zaprosić do niego znajomych, członków rodziny lub inne osoby. Discord pozwala przesyłać zdjęcia oraz filmy i pomimo że stworzony został przede wszystkim z myślą o graczach, to doskonały użytek zrobi z tego programu każdy użytkownik komputera.
Narzędzie do nagrywania ekranu i streamowania – OBS Studio
Open Broadcaster Software, czyli OBS, pozwala w czasie rzeczywistym przechwytywać i miksować wideo i audio. Aplikacja może nagrywać okna systemu, przeglądarki, obraz z podłączonych kamer internetowych i… co tylko chcecie. Transmisję strumieniowo przesyłać można na Twitcha, YouTube i Mixera – streamerzy korzystają z niego niezwykle często. Wiele osób ucieszy się na wieść o możliwości zapisu źródeł dźwięku do różnych kanałów pojedynczego pliku, co ułatwia późniejszą obróbkę audio.
Narzędzie do obsługi dysków – Gparted
Tu będzie kontrowersyjnie, bo każdy ma przecież swojego ulubionego menadżera dysków, a alternatyw na Linuksie dla tego typu narzędzi jest całkiem sporo. Moim zdaniem GParted wyróżnia się na tle innych propozycji przejrzystym interfejsem graficznym (co docenią początkujący, a do nich przede wszystkim kierowany jest ten tekst) i pozwala na w zasadzie wszystkie operacje na dyskach – za darmo.
Odtwarzacz muzyki – Clementine
Odtwarzaczy muzycznych na Linuksa jest cała masa, ale mi przypadł do gustu Clementine. Łatwy w obsłudze, z przejrzystym i ładnym interfejsem przypomina czasy, w których królował Winamp, pliki MP3 i muzyka z płyt CD. Narzędzie pozwala słuchać radia internetowego, podcastów, przeglądać pliki muzyczne z Dropboxa, Google Drive i OneDrive, wyświetlać natywne powiadomienia (libnotify), dodawać teksty utworów… Jednym słowem: robi wszystko, czego tylko możecie wymagać od takiej aplikacji.
Odtwarzacz wideo – VLC
Czy istnieje lepszy odtwarzacz multimedialny na Linuksa od VLC media playera? Mam wątpliwości. Program oferuje w zasadzie wszystkie funkcje, jakich moglibyście oczekiwać od tego rodzaju narzędzia – odtwarzanie napisów, tworzenie zrzutów ekranów, czy też odtwarzanie plików Blu-ray. Narzędzie może pełnić też funkcję serwera transmisji multicastowych i unicastowych. Program działa stabilnie, szybko i jest regularnie aktualizowany.
Pakiet biurowy – LibreOffice
Z pakietami biurowymi jest trochę jak z przeglądarkami internetowymi. Jeśli polecisz jeden – zlecą się miłośnicy innych rozwiązań. Trudno. Moim zdaniem osoby rozpoczynające przygodę z Linuksem (i nie tylko one) docenią pakiet biurowy Libre Office. Otwartoźródłowy program na licencji MPL zawiera łącznie 6 aplikacji – edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, edytor prezentacji, edytor grafiki oraz programy do tworzenia formuł i baz danych. Formatem plików jest tu domyślnie OpenDocument Format for Office Applications, ale aplikacje nie mają problemu z otwieraniem plików z Microsoft Office i innych pakietów.
Przeglądarka internetowa – Firefox
Ciekawych i lekkich przeglądarek internetowych na Linuksa jest całe zatrzęsienie. Zaryzykowałem i postawiłem na dobrze znanego i intensywnie rozwijanego Firefoxa. Zanim część zaawansowanych użytkowników Linuksa oburzy się na mnie, że polecam program budzący spore emocje (często negatywne), to na wszelki wypadek podam parę alternatyw: Brave, Iridium Browser, Midori, Waterfox, Falkon – wybierzcie sobie to, co odpowiada Wam najbardziej.
Program do notatek – Simplenote
Niektóre osoby nie wyobrażają sobie egzystowania bez aplikacji pozwalającej tworzyć notatki, przypomnienia i listy zakupowe. Jestem jedną z nich. Gdybym miał wybrać taką apkę na Linuksa, byłby nią Simplenote. Minimalistyczny program pozwoli Wam zorganizować sobie każdy dzień. Co istotne, nad notatkami można pracować wraz z innymi użytkownikami Simplenote. Jeśli cała rodzina korzysta z tego narzędzia, to ta funkcja z pewnością okaże się przydatna.
Program do torrentów – Qbittorrent
Torrenty na systemie Linux? Dlaczego nie. Polecamy Qbittorrent, którego podstawowymi cechami są rzeczy, które większość osób ceni sobie w Linuksie – minimalizm, kompaktowy rozmiar, niewielkie zapotrzebowanie na zasoby. Qbittorrent ma wbudowaną wyszukiwarkę torrentów, obsługuje DHT, system komunikatów OSD i jest kompatybilny z środowiskami graficznymi KDE, Gnome i Xfce.
Serwer dla multimediów – Kodi
Program – legenda. To wieloplatformowe centrum multimedialne tworzone jest przede wszystkim z myślą o komputerach HTPC. Wykorzystacie go jako odtwarzacz sieciowy lub podstawowy odtwarzacz do kina domowego. Trudno jest wymieniać wszystkie zalety aplikacji – znajdziecie tu wsparcie dla wielu technologii dźwięku przestrzennego, całego zatrzęsienia wtyczek i pluginów, doskonały odtwarzacz napisów, możliwość wyświetlania filmów 3D, obsługa wszystkich najpopularniejszych kodeków bez potrzeby ich instalacji, a także informacje o filmach pobierane we w pełni zautomatyzowany sposób. Tak, jest język polski.
Zarządzanie hasłami – KeepassXC
Wiecie jak to jest z hasłami. Proste – są łatwe do złamania. Trudne – ciężkie do zapamiętania. Menadżer haseł to aplikacja, która powinna być dostępna na każdym systemie operacyjnym. Ja w przypadku Linuksa polecam darmowy KeepassXC, czyli najdoskonalszą wersję oprogramowania KeePass Password Safe. Dane szyfrowane są algorytmami AES, Twofish i ChaCha20 – możecie być pewni, że w obrębie tej apki będą bezpieczne.
Kopia zapasowa systemu – Duplicati
W każdym systemie powinno być obecne narzędzie do kopii zapasowych, na które można liczyć w każdym przypadku. Moim zdaniem na Linuksie jedną z najlepszych propozycji jest Duplicati. Aplikacja na etapie tworzenia kopii zapasowej kompresuje dane, pozwalając wysłać je szybciej na wybrany serwer danych – apka współpracuje choćby z dokumentami Google, ale także serwerami SSH i FTP. Istotną cechą jest szyfrowanie algorytmem AES-256, gwarantujące odpowiedni poziom bezpieczeństwa danych.
Optymalizacja pracy systemu – Stacer
Linux to system na ogół bardzo lekki i dobrze zoptymalizowany. Dlaczego by jednak nie zadbać o narzędzie, które pozwoli trzymać nad nim pieczę i monitorować zachodzące w jego obrębie zmiany? Stacer poinformuje Was o zużyciu RAMu, obciążeniu procesora i pozwoli zarządzać apkami uruchamianymi wraz z rozruchem systemu. Z jego poziomu usunięcie także zbyteczne pliki.