Top 10 – najlepsze produkty Microsoftu
Listę najlepszych produktów Microsoftu otwiera usługa Windows Update. Jest to skuteczna metoda dystrybucji poprawek i aktualizacji przy minimalnym zaangażowaniu użytkowników. Większość komputerów na świecie pracuje pod kontrolą Windows dlatego odpowiednia dystrybucja poprawek bezpieczeństwa i stabilności to kluczowy element z którego Microsoft bardzo dobrze się wywiązuje. Na drugim miejscu znalazł się Windows NT 4.0 – system operacyjny na którym administratorzy pracują z przyjemnością. Jest to platforma zbudowana przez techników dla techników. NT był pierwszym produktem Microsoftu który zdobył rynek wcześniej zajęty przez Unix. Trzecia pozycja przypadła systemowi Windows XP SP2. Ten system po prostu działa dlatego zdobył tak wielką popularność przez lata obecności na rynku. XP stał się w pełni dojrzałym produktem dopiero po opublikowaniu dodatku SP2. Czwarta pozycja w zestawieniu przypisana została pakietowi Office 2000. Była to przełomowa aplikacja która wspierała zarówno Windows 95 jak i wówczas najnowszy Windows 2000.
Na piątej pozycji znajdziemy Windows 3.1 – pierwszy system który posiadał interfejs GUI. Na kolejnej pozycji uplasował się DOS 5. Zdaniem V3 był to najlepiej napisany DOS który działała całkiem przyzwoicie. Na siódmej pozycji znalazł się pakiet Office 98 dla komputerów Macintosh. Przez lata użytkownicy Maków i Pecetów mieli ograniczone możliwości w zakresie wymiany dokumentów. Oprogramowanie rozwiązało część problemów z kompatybilnością dokumentów tworzonych w Mac i PC. Ósma pozycja przypadła myszy optycznej. Microsoft odegrał kluczową rolę w popularyzacji koncepcji myszy optycznej w czasach gdy większość użytkowników posiadało na swoich biurkach tradycyjne myszy kulkowe. Dziewiąte miejsce zajęła przeglądarka Internet Explorer 7. Pomimo swoich niedoskonałości przeglądarka ta była znacznie bardziej zaawansowana technologicznie od swoich poprzedników i posiadała zaostrzone normy bezpieczeństwa. Na ostatnim, dziesiątym miejscu znalazła się kultowa gra Saper. Zdaniem V3 nie ma innego produktu Microsoftu który marnował więcej czasu pracowników biurowych 🙂 Dodatkowo przyznano dwa wyróżnienia ponieważ nie wszystkie produkty mogły znaleźć się na liście. Wyróżniono aplikację OneNote do tworzenia notatek oraz grę Flight Simulator.
Top 10 – najgorsze produkty Microsoftu
Aby zachować równowagę przygotowano również zestawienie najgorszych produktów Microsoftu. Listę otwiera MS-DOS 4.0, system wydany w 1988 roku który szybko stał się znany jako najgorsza wersja DOSa. Powodem słabych recenzji były liczne błędy w produkcie. Dziewiąta pozycja przypadła przeglądarce Internet Explorer 5. Na kolejnym miejscu znalazł się system Windows 95. Na siódmej pozycji znajdziemy odtwarzacz multimedialny Zune. Microsoft oferując to urządzenie chciał trafić w ten sam rynek co Apple. Niestety koncern nie miał zbyt dużo argumentów aby użytkownicy przenieśli swoje upodobania z iPodów. Szóste miejsce zajął system nawigacyjny Boba dołączony do Windows 3.1 i 95. Ideą tej technologii było ułatwienie pracy początkującym użytkownikom PC – niedługo po wprowadzeniu Boba Microsoft wycofał się z jego rozwijania.
W połowie listy najgorszych produktów znalazła się technologia ActiveX która pomimo słusznych założeń posiada zbyt wiele skutków ubocznych (przede wszystkim niski poziom bezpieczeństwa). Na czwartym miejscu znalazł się system Windows Vista. Redaktorzy V3 argumentują, że system nie znalazł się na szczycie listy ponieważ awarie nie zawsze były spowodowane wadliwym funkcjonowaniem OS’a. Trzecia pozycja przypadła kampanii Vista Capable. Na drugim miejscu znalazł się Spinacz (Clippy) znany z pakietu Office. Niektórzy twierdzą, że jest to najbardziej zabawna porażka w historii Microsoftu. Funkcja ta zamiast pomagać w pracy z pakietem irytowała i była bezużyteczna. Niesławny Spinacz obecny był przez sześć lat w produktach Office 97-2003. Za najgorszy produkt w historii uznano system Windows Millennium Edition (Me). Zdaniem specjalistów był to najbardziej podatny na awarie system. Gdy Windows Millennium trafił na rynek pojawiły się dodatkowo problemy z kompatybilnością.
Źródło: v3.co.uk