Kilka dni temu Microsoft udostępnił dla systemu Windows 11 nową aktualizację opcjonalną – aktualizację KB5034204. Jak się okazuje, to kolejna aktualizacja, która sprawia niemałe problemy. Wielu użytkowników nawet nie jest w stanie jej zainstalować. Inni po jej instalacji doświadczają błędów z podstawowymi funkcjami systemu. Zatem czy w ogóle warto rozważać jej instalację?
Windows 11 KB5034204 – błąd przy instalacji
Jak donoszą użytkownicy, w przypadku prób instalacji aktualizacji KB5034204 na komputerach z systemem Windows 11 ma miejsce błąd 0x8007000d. Ten błąd pojawia się w tracie samej instalacji. Gdy jej stan osiąga 100%, system informuje o tym, że „coś poszło nie tak”, po czym rozpoczyna proces odwracania zmian.
Niestety, skorzystanie z narzędzia rozwiązywania problemów nie rozwiązuje problemu z instalacją. Nic nie daje też sięgnięcie po kontroler plików systemowych (z pomocą komendy sfc /scannow). Innymi słowy, trzeba poczekać, aż problemy z instalacją naprawi sam Microsoft.
Jeśli jeszcze nie próbowałeś instalować KB5034204, nic w tej kwestii nie zmieniaj. Nieudana instalacja potrafi bowiem powodować problemy z działaniem eksploratora plików. Czasami eksplorator przestaje odpowiadać, czasami pulpit na chwilę znika, by za chwilę pojawić się ponownie. Niektórzy użytkownicy widzą komunikat o błędzie z plikiem explorer.exe podczas zamykania systemu.
Aktualizacja niewarta zachodu
Niestety aktualizacja KB5034204 jest problematyczna również po instalacji. Część z tych osób, które już ją zainstalowały nie dość, że doświadcza tych samych kłopotów z eksploratorem, to donosi, że nie może korzystać z ikon na pulpicie. Ci użytkownicy nie są też w stanie uzyskać dostępu do ikon na pasku zadań. Ponadto KB5034204 potrafi powodować, że pasek zadań po prostu znika. Aby go przywrócić, należy skorzystać ze skrótu klawiszowego Win + X, albowiem naciśnięcie samego klawisza Windows nic nie daje.
Jasne, KB5034204 również rozwiązuje pewne problemy z systemem Windows 11, na przykład problem polegający na tym, że w przypadku niektórych użytkowników wyszukiwanie w menu Start przestawało działać. Jednak jako że nowe błędy, które powoduje, są dość poważne, trudno oceniać ją pozytywnie.
Jak dotąd Microsoft nie poinformował, by wiedział o błędach, na które skarżą się użytkownicy . Trudno więc przewidzieć, kiedy firma z tymi błędami się rozprawi.
Źródło: Windows Latest, fot. tyt. własne