Jak się okazuje, przez sukces aplikacji Threads na popularności zyskała także inna aplikacja od tej samej nazwie. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale nie tylko Meta posiada w swoim portfolio aplikację o nazwie Threads. Istnieje też aplikacja o nazwie Threads, która jest odpowiednikiem Slacka i istnieje od 2019 roku.
Dwie aplikacje o tej samej nazwie
Nie mam pojęcia, czy Meta mogła wykorzystać nazwę Threads, skoro miała ją już inna aplikacja, ale jedno jest pewne – posunięcie to przyczyniło się do zwiększenia popularności innej aplikacji o tej samej nazwie. Internauci po prostu te aplikacje ze sobą mylą. Gdy na rynku zadebiutowała aplikacja Threads, która jest odpowiednikiem Twittera, ta aplikacja Threads, która jest odpowiednikiem Slacka, została pobrana ponad 880 tysięcy razy. Wcześniej o takim wyniku mogła tylko pomarzyć. Aha, mimo że ta druga aplikacja Threads nie jest odpowiednikiem Twittera, to w jej opisie możem wyczytać, że jest jak Twitter, ale do pracy.
Za sprawą debitu aplikacji Threads od Meta, starsza aplikacja Threads wskoczyła na 52. miejsce na globalnej liście najczęściej pobieranych aplikacji w App Store. W niektórych europejskich krajach,, takich jak Niemcy, Hiszpania i Włochy, znalazła się nawet w najpopularniejszej dziesiątce aplikacji.
Aplikacja Threads od Meta. | Źródło: Meta
Dla przypomnienia, ze względu na unijne regulacje, aplikacja Threads będąca konkurencją dla Twittera, czyli aplikacja Threads od Meta, nie jest w Unii Europejskiej i w Polsce dostępna. Meta zablokowała nawet dostęp do usługi tym osobom z Unii Europejskiej, które próbowały korzystać z Threads za pośrednictwem VPNów.
Scenariusz rodem z komedii
Co ciekawe, ze względu na to, jak często użytkownicy mylą ze sobą dwie usługi o nazwie Threads, na stronie threads.com, poświęconej odpowiednikowi usługi Slack, pojawiło się wyjaśnienie, iż usługa ta nie jest w żaden sposób powiązana z Instagramem, w przeciwieństwie do drugiej aplikacji Threads. To dlatego, że w ostatnim czasie ruch na tej stronie znacznie się zwiększył, z wiadomego powodu.
Strona internetowa tej „drugiej” aplikacji Threads. | Źródlo: mat. własne
Cała ta sytuacja jest trochę zabawna, zwłaszcza że firma odpowiadająca za aplikację Threads będącą odpowiednikiem Slacka została założona przez Rousseau Kazi’ego, byłego menedżera produktu w Facebooku. Z resztą, kiedyś Meta miała też w swojej ofercie inną aplikację Threads. Ta poprzednia aplikacja była eksperymentalnym komunikatorem dla użytkowników Instagrama – komunikatorem, który okazał się klapą.
Mam dla Ciebie pomysł. Jeżeli zamierzasz stworzyć własną aplikację, nadaj jej nazwę Threads. Podejrzewam, że aplikacja ta zyska sporo pobrań tylko dzięki zbieżności nazw z aplikacją od Meta.
Źródło: Engadget / fot. tyt. Canva