Fedora 34 z garścią nowości
GNOME 40 wprowadza ulepszenia w nawigacji i niezależnie od tego, czy używasz gładzika, klawiatury czy myszy – powinieneś odczuć zwiększony komfort obsługi OS-u. Siatka aplikacji i ustawienia zostały przeprojektowane, aby interakcja z nimi była bardziej intuicyjna. Zaktualizowano też pakiety bibliotek systemowych, w tym Ruby 3.0 i Golang 1.16. W Fedorze KDE Plasma domyślnie zmieniono X11 na Wayland.
Po wprowadzeniu BTRFS jako domyślnego systemu plików w wersjach dla komputerów stacjonarnych w Fedora Linux 33, wprowadzono przezroczystą kompresję w systemach plików BTRFS. Dodatkowo, wdrożono implementację Pipewire, która wstępuje w miejsce leciwego już PulseAudio.
Fedora 34 ma kilka różnych wydań
Jeśli jesteś zainteresowany sprawdzeniem możliwości systemu Fedora 34, dowiedz się odrobinę więcej o każdej z jego wersji. Możesz wybierać pomiędzy:
- Fedora Workstation – dystrybucją skupiającą się na desktopach i stworzoną dla deweloperów. Domyślnym systemem plików jest tu BTRFS, a środowiskiem graficznym GNOME 3.38.
- Fedora IoT – od teraz znaną jako Fedora IoT Edition, rozwijaną z myślą o dostarczeniu uniwersalnego API do zabezpieczeń sprzętu i usług kryptograficznych w sposób niezależny od platformy.
- Fedora Server – systemem operacyjnym o wielu możliwościach, zawierającym ciekawe i nowoczesne technologie dla centrów danych. Umożliwia on kontrolowanie całej infrastruktury i usług.
- Fedora CoreOS – najnowszym, automatycznie aktualizowanym, minimalistycznym systemem przeznaczonym do sprawnego i bezpiecznego uruchamiania rozwiązań kontenerowych na dużą skalę.
- Fedora SilverBlue – systemem dla komputerów, mającym na celu dobrą obsługę rozwiązań opartych o kontenery.
Najnowsza wersja Fedora Linux do pobrania za darmo
Wszystkie wersje najnowszego wydania Fedora 34 znajdziesz w naszej bazie z aplikacjami. Kliknij w poniższy odnośnik, a potem wybierz właściwą pozycję z listy, aby pobrać Fedora 34 Workstation, Server, IoT, CoreOS lub Silverblue na swój komputer.
Źródło: Fedora