Nowa rządowa aplikacja. Przyda się w wakacje

Piotr MalinowskiSkomentuj
Nowa rządowa aplikacja. Przyda się w wakacje

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków oraz Polska Organizacja Turystyczna nawiązali jeszcze ściślejszą współpracę, której owocem jest aplikacja MonumentApp poświęcona zabytkom znajdującym się na terenie naszego kraju. Docelowo ma ona zwiększyć wiedzę o tego typu obiektach, ale też nawiązać interakcję z innymi entuzjastami historii poprzez publikację opisów, udostępnianie odkryć czy tworzenie map i planów podróży. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

MonumentApp to nowa propozycja polskiego rządu

Doskonale zdaję sobie sprawę, że już samo wyrażenie „aplikacja rządowa” wywołuje dreszcze u wielu użytkowników. Nie chodzi tu zresztą o kwestię kontrolowania obywateli czy skojarzeń z obecną władzą – tego typu projekty często są po prostu niedofinansowane i robione po kosztach. Idealnym tego przykładem niech będzie program dla osób interesujących się wojskowością, o którym chyba lepiej zapomnieć. Oficjalna aplikacja PKP Intercity też nie miała udanego startu, ale z każdą aktualizacją sytuacja się poprawia. Najlepiej sprawuje się chyba mObywatel – już wkrótce usługa zyska spory upgrade.

Teraz czas skierować wzrok na kolejną aplikację. MonumentApp (jest już dostępna w Sklepie Play oraz App Store) została opracowana przez POT oraz NIKZ w celu zwiększenia wiedzy o zabytkach. Przeprowadzone ankiety sugerują bowiem, iż „aż 85 procent Polaków uważa, że ochrona zabytków jest ważna, ale zwiedza je tylko 20 procent badanych”. Dlatego też rząd postanowił podjąć próbę zwiększenia tego wskaźnika poprzez udostępnienie odpowiednich narzędzi. Fundamentem będzie wspomniana wyżej usługa, której funkcjonalność jest na razie dosyć ograniczona i nie oferuje wglądu w zbyt wiele ciekawych miejsc.

monumentapp aplikacja rzadowa 1Źródło: wł.

Wizja przyszłości apki według NIKZ prezentuje się jednak następująco:

Aplikacja MonumentApp nie tylko dostarczy informacji o konkretnych zabytkach, ale będzie także pełnić funkcję społecznościową. Co ma szczególne znaczenie dla wspólnot lokalnych. Odbiorcy mogą współtworzyć opisy, dzielić się swoimi odkryciami, pokazywać nieznane atrakcje, tworzyć własne mapy i plany wycieczek. Oczywiście, MonumentApp oferuje też gotowe propozycje tras, wskazując np. miejsca związane z popularnymi serialami, postaciami literackimi czy, po prostu, najpiękniejsze widoki. Aplikacja będzie zawierać nie tylko opisy architektury. MonumentApp opowie o zabytkach poprzez fascynujące biografie historycznych postaci, którymi przepełnione są dzieje Polski. Rzecz jasna nie zabraknie też informacji praktycznych, np. o przewidywanym czasie zwiedzania, cenach biletów czy atrakcjach w okolicy.

monumentapp aplikacja rzadowa 2Źródło: wł.

Pozostaje wierzyć, że baza dostępnych miejsc będzie aktywnie rozszerzana. Sam lubię przeglądać zabytki podczas wakacyjnych podróży, lecz niestety często trudno znaleźć o nich kompleksowe informacje. Jak się jednak okazuje, oprócz aplikacji otworzono również portal internetowy spotkaniazzabytkami.pl stanowiący jej uzupełnienie. Tam znaleźć można jeszcze więcej danych oraz „refleksje cenionych autorów”. Wszystko to otoczone przyjemną dla oka oprawą wizualną.

Przygotowaną ofertę uzupełnić ma ponadto magazyn „Spotkania z zabytkami”. Istniał on już wcześniej, lecz teraz został przekształcony w bardziej lifestyle’owy projekt zawierający „przekrojowe materiały na temat kultury i historii”.

Nie da się ukryć, iż te nowości przydadzą się szczególnie podczas wakacyjnych podróży po Polsce – to super. Oby jednak miały coś do zaoferowania wymagającym wycieczkowiczom.

Źródło: gov.pl / Zdjęcie otwierające: pexels.com, gov.pl

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.