OpenAI o1 to zupełnie nowy model sztucznej inteligencji, który został zaprojektowany do rozwiązywania trudnych oraz skomplikowanych problemów. Technologia będzie różnić się od swoich poprzedników przede wszystkim spędzaniem znacznie większej ilości czasu na myśleniu nad odpowiedzią. Dzięki temu użytkownik powinien uzyskać skuteczniejszą pomoc jeśli chodzi o nauki ścisłe, kodowanie czy zadania matematyczne. Obecnie narzędzie jest dostępne w formie podglądowej, więc nie wszystko działa idealnie – warto mieć to na uwadze.
OpenAI o1 ma pomóc w rozwiązywaniu trudnych zagadnień
Sztuczna inteligencja raczej na dobre zadomowiła się w cyfrowej przestrzeni. Korzystanie z dobrodziejstw tej technologii jest na porządku dziennym i sporo osób zapewne nie wyobraża sobie utraty dostępu do pewnych narzędzi. Największe globalne koncerny regularnie inwestują miliardy dolarów w rozwój swoich autorskich rozwiązań i nic nie wskazuje, by ten stan rzeczy miał w najbliższym czasie ulec zmianie. Widać to szczególnie po częstotliwości wypuszczania ulepszonych modeli językowych.
Tym razem mamy do czynienia z opracowaniem nowej serii modeli sztucznej inteligencji. Są one zaprojektowane do rozwiązywania złożonych zadań oraz trudniejszych problemów. Będą spędzać znacznie więcej czasu na myśleniu, więc skuteczniej rozwikłają kłopot matematyczny czy związany z naukami ścisłymi. OpenAI o1 w wersji podglądowej trafił właśnie do konsumentów, którzy mogą już sprawdzać czy faktycznie technologia działa aż tak dobrze.
Stworzone modele językowe nieustannie udoskonalają swój proces myślenia, próbują różnych strategii rozwiązania problemu oraz rozpoznają swoje błędy. Twórcy chwalą się, że sztuczna inteligencja jest na poziomie doktorantów jeśli chodzi o rozwiązywanie zadań wzorcowych z fizyki, chemii oraz biologii. OpenAI o1 uzyskał ponadto aż 83% w egzaminie kwalifikacyjnym do Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej, podczas gdy GPT-4o zdołał osiągnąć wyłącznie 13%. Podobne wyniki osiągnięto w kilku konkursach Codeforces.
OpenAI zaznacza jednak, że model nie posiada jeszcze wielu funkcji, więc na razie trudno nazwać go kompleksowym. Brakuje chociażby opcji przeglądania sieci w poszukiwaniu informacji czy przesyłania plików bądź obrazów. Dlatego też nie zdziwcie się, gdy zwykłe zadania nadal najlepiej wykona dotychczasowa technologia. Mimo wszystko firma jest niemalże pewna, iż dokonała znaczącego postępu w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji.
Co z kwestiami bezpieczeństwa?
Przy okazji opracowano nowe podejście do szkolenia w zakresie bezpieczeństwa. OpenAI o1 ma jeszcze skuteczniej przestrzegać wytycznych. Zabezpieczenia natomiast będą niezwykle trudne do ominięcia przez użytkowników – przeprowadzone testy jailbreakingowe nie pozostawiają absolutnie żadnych złudzeń. Model językowy GPT-4o uzyskał 22 punkty w skali 0-100, natomiast OpenAI o1 zdołał wyciągnąć aż 84 punktów. Zapewne znajdą się jednak osoby, którym uda się zerwać kajdany debiutującej technologii.
Warto też pamiętać, że model OpenAI o1 nie jest raczej stworzony z myślą o przeciętnych konsumentach. Skorzystają z jego możliwości przede wszystkim osoby zajmujące się złożonymi problemami w naukach ścisłych czy badacze opisujący sekwencjonowanie komórek, a także fizycy generujący skomplikowane wzory matematyczne potrzebne w optyce kwantowej. Zadebiutował również tańszy model OpenAI o1-mini, który przyda się zwłaszcza programistom.
- Przeczytaj również: Chrome obiecuje, że rozwiąże problem irytujących powiadomień
Obecnie opcję skorzystania z OpenAI o1 otrzymali wyłącznie subskrybenci pakietu ChatGPT Plus. Trwają jednak prace, by OpenAI o1-mini trafił wkrótce do rąk darmowych konsumentów.
Źródło: OpenAI / Zdjęcie otwierające: OpenAI