Opera od teraz także z AI od Google. Czatbot Aria wygeneruje obrazy

Anna BorzęckaSkomentuj
Opera od teraz także z AI od Google. Czatbot Aria wygeneruje obrazy

Minął już ponad rok, odkąd w przeglądarce Opera można korzystać z Aria AI, bazującego na sztucznej inteligencji asystenta udostępnionego w ramach współpracy z OpenAI, czyli twórców znanego czatbota ChatGPT. Teraz Opera idzie natomiast o krok dalej. Właśnie ogłoszono, że Aria zostanie zintegrowany z modelami sztucznej inteligencji od Google – Google Gemini.

Opera Aria z modelami Google Gemini

Google Gemini to oczywiście rodzina dużych modeli językowych (ang. LLM’s), która wcześniej była znana pod nazwą Bard. Google opracowało ją w odpowiedzi na rozwijany przez OpenAI ChatGPT. W Polsce można uzyskać do niej dostęp w postaci czatbota Google Gemini. Musimy poczekać natomiast na to, aż w naszym kraju zadebiutuje dedykowana temu czatbotowi aplikacja mobilna.

Chociaż Opera Aria to rozwiązanie opracowane przy współpracy z OpenAI, to wykorzystuje ono silnik Composer, który pozwala mu czerpać z wielu różnych modeli LLM, od różnych dostawców. Silnik ten zaprojektowano tak, aby był on w stanie odpowiadać na potrzeby użytkowników, decydując, jakiego modelu LLM wykorzystywać przy realizacji wybranych zadań. Teraz będzie w stanie wykorzystywać również modele LLM Google Gemini.

„Nasze firmy współpracują ze sobą już od ponad 20 lat. Cieszymy się, że możemy ogłosić pogłębienie tej współpracy w dziedzinie generatywnej sztucznej inteligencji, aby jeszcze bardziej ulepszyć nasz przeglądarkowy pakiet usług AI.”, powiedział Per Wetterdal, wiceprezes ds. partnerstw w Operze.

Opera twierdzi, że dzięki tej integracji Aria będzie w stanie dostarczać użytkownikom najświeższe informacje i to z bardzo dużą wydajnością. To jednak nie wszystko.

Nowe eksperymentalne funkcje

Za sprawą integracji z modelami LLM od Google Opera Aria zyska też kilka dodatkowych funkcji. Te można już testować w eksperymentalnej wersji przeglądarki – Opera One Developer. Przede wszystkim, Aria pozwoli w końcu na generowanie obrazów, z użyciem modelu Imagen 2. Ponadto będzie w stanie odczytywać odpowiedzi na głos.

„Wierzymy, że przyszłość sztucznej inteligencji będzie otwarta, dlatego zapewniamy dostęp do najlepszej infrastruktury Google, produktów AI, platform i podstawowych modeli, aby umożliwić organizacjom wytyczanie własnego kursu dzięki generatywnej sztucznej inteligencji.”, powiedziała Eva Fors, Managing Director w Google Cloud Nordic Region.

Na razie nie wiadomo, kiedy wymienione funkcje trafią do wszystkich użytkowników. Czy gdy tylko to nastąpi, zamierzacie z nich korzystać?

Źródło: Opera, fot. tyt. Opera

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.