Opera One R2 już w stabilnej wersji! Co nowego?

Anna BorzęckaSkomentuj
Opera One R2 już w stabilnej wersji! Co nowego?

Opera One R2, czyli nowa wersja flagowej, modularnej przeglądarki internetowej norweskiej firmy Opera Software ASA, w czerwcu zadebiutowała w wersji deweloperskiej. Teraz jej testy nareszcie zakończono, albowiem doczekała się ona stabilnego wydania. Przekonaj się, co takiego wprowadza!

Nowości w zakresie AI

Opera One R2 to między innymi nowe funkcje AI. Podobnie jak pierwsze wydanie przeglądarki Opera One, wykorzystuje ona wbudowaną sztuczną inteligencję – Aria. Teraz Aria może jednak dodatkowo analizować aktualnie otwarte strony internetowe i tworzyć ich podsumowania, porównywać produkty podczas zakupów w sieci, a także generować obrazy.

W celu wygenerowania obrazu z użyciem Arii wystarczy otworzyć wiersz poleceń czy czat na pasku bocznym i wpisać odpowiednią komendę. Co ciekawe, na czat z Arią można nawet przesłać grafikę, a ta będzie w stanie powiedzieć, co dokładnie się na niej znajduje oraz wygenerować inny obraz na jej podstawie.

Dynamiczne motywy

Nowe wydanie flagowej przeglądarki Opera wprowadza również zestaw nowych, dynamicznych motywów inspirowanych Skandynawią. Motywy te pozwalają wybierać między animacjami generowanymi na żywo, statycznymi tłami, personalizowanymi kolorami interfejsu, a nawet dźwiękami i muzyką przeglądarki. Na przykład motyw Midsommar, który będzie jeszcze rozwijany zawiera muzykę w tle oraz nowoczesny design interfejsu w postaci efektu mrożonego szkła.

W Operze One R2 dostępne są trzy motywy: klasyczny, Midsommar i Aurora. Każdy z nich oferuje rozbudowany selektor kolorów, umożliwiający tworzenie nieograniczonych kombinacji w poszukiwaniu idealnego wyglądu przeglądarki. Można także dostosować stopień intensywności animacji generowanych w czasie rzeczywistym.

Zmiany w odtwarzaczu multimedialnym

Opera One R2 posiada jeszcze nowy odtwarzacz multimedialny, który został nawet uwolniony z paska bocznego, w którym się znajdował. Zaktualizowany odtwarzacz pozwala na kontrolowanie odtwarzanej muzyki czy muzyki czy wideo bez konieczności przełączania się między kartami. Wystarczy najechać kursorem na element na pasku bocznym, aby wstrzymać lub zmienić utwór lub wideo.

Nowy odtwarzacz oferuje też funkcję rozmów wideo. W tym celu jest zintegrowany z Google Meet. W przypadku połączenia muzyka automatycznie wycisza się a odtwarzanie jest wstrzymane na czas rozmowy.

Inne zmiany w Operze One R2

Na uwagę zasługuje również nowa funkcja podzielonego ekranu (Split screen), umożliwiająca jednoczesne korzystanie z dwóch kart w jednym oknie przeglądarki. Dodatkowo przeglądarka zyskała też funkcję „śladów”, które delikatnie wskazują użytkownikom ostatnio odwiedzane karty. Im wyraźniejsze zaznaczenie, tym dłużej nie zaglądaliśmy na daną kartę. Co istotne, funkcja ta włącza się dopiero przy otwarciu ponad trzydziestu kart, aby nie rozpraszać użytkownika.

Trzeba jeszcze wspomnieć o tym, że Opera One R2 nadal natywnie blokuje reklamy, a ponadto obsługuje rozszerzenia w standardzie Manifest V2, umożliwiając dalsze i bezproblemowe korzystanie z blokerów reklam.

Przeglądarkę Opera One R2 pobierzesz rzecz jasna z naszej bazy z oprogramowaniem. Jeśli już korzystasz z Opery, możesz też uzyskać dostęp do jej najnowszego wydania, po prostu instalując ostatnią aktualizację.

Źródło: mat. prasowe

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.