Ważna funkcja w Twoim smartfonie przestanie działać. Jak ją zachować?

Maksym SłomskiSkomentuj
Ważna funkcja w Twoim smartfonie przestanie działać. Jak ją zachować?

Niektórzy z Was zapewne doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w smartfonach znajduje się ukryta mapa, pokazująca wszystkie odwiedzane miejsca. Chodzi o funkcję Map Google o nazwie Oś czasu, wcześniej znaną jako Historia lokalizacji. Podczas gdy jedni ją wyłączają, inni korzystają na bieżąco, aby w razie potrzeby przypominać sobie wizytowane lokacje. Firma z Mountain View wydała ważny komunikat dotyczący Osi czasu. Jeśli nie podejmiesz określonego działania, utracisz zgromadzone informacje o wizytach i trasach.

Chcesz zachować Oś czasu w Google Maps? Musisz to zrobić

Google zaczęło wysyłać wiadomości do użytkowników Map Google w związku z ustawieniami funkcji o nazwie Oś czasu, w kontekście przechowywanych danych. Dotyczy to zarówno osób korzystających ze smartfonów z systemem Android, jak i iOS, gdzie praktyczna opcja lokalizacyjna również jest dostępna. Jak podaje Google, aby nie utracić informacji o wizytach i trasach, należy wybrać ustawienia danych do 18 maja 2025 roku. Oś czasu zniknie z przeglądarek internetowych i od teraz będzie dostępna wyłącznie na urządzeniach mobilnych.

Jak działa Oś czasu w Mapach Google? Gdy ustawienie jest włączone, smartfony, na których się zalogujesz, zapisują odwiedzane miejsca na osi czasu, zaznaczając je na mapie. Jeśli zostawisz oś czasu włączoną, wszystkie Twoje urządzenia będą od teraz zapisywać nowe wizyty na swojej własnej osi czasu – także te, na których raportowanie historii lokalizacji było wcześniej wyłączone.

Co zrobić, aby zachować zapisane wizyty i trasy? Wybierz ustawienia na preferowanym smartfonie przed 18 maja 2025 roku, klikając w ten link. Niestety, gdy przeniesiesz dane, oś czasu przestanie być dostępna w Mapach Google na Twoim komputerze.

Jeśli nie podejmiesz żadnych działań, po 18 maja 2025 r. Twoje wizyty i trasy zostaną usunięte, a ustawienia osi czasu wyłączone. Jeśli nie skonfigurujesz ustawień, do 18 maja 2025 r. Twoje urządzenia będą nadal zapisywać dane osi czasu, a Google będzie nadal korzystać z nich zgodnie z tym, jak działa obecnie historia lokalizacji

– podaje Google.

Treść wiadomości przesyłanej przez Google użytkownikom Osi czasu
Treść wiadomości przesyłanej przez Google użytkownikom Osi czasu. | Źródło: mat. własny – zrzut ekranu

Nie wiem jak Wy, ale ja będę tęsknił za przeglądarkową wersją Osi czasu, bo przeglądanie jej na komputerze było znacznie wygodniejsze.

Źródło: mat. własny, Google

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.