Większość użytkowników komputerów niespecjalnie zaprząta sobie umysły „drobnostkami” takimi jak aktualizacje oprogramowania. Producenci programów mają tego świadomość, w związku z czym wdrażają różnego rodzaju aktualizacje automatyczne. Idealnie, jeśli te odbywają się w taki sposób, że nie utrudniają korzystania z urządzenia. Takie usprawnienia dostarczane są m.in. użytkownikom systemów Windows w ramach cyklu Patch Tuesday. Dzieje się tak już od 20 lat.
Windows Patch Tuesday obchodzi 20. urodziny
W każdy drugi wtorek miesiąca Microsoft wydaje nową partię aktualizacji mających na celu naprawienie krytycznych luk w zabezpieczeniach systemu Windows i innych produktów firmy. Od drugiego wtorku miesiąca wzięła się nazwa cyklu: Patch Tuesday. Z poprawek dostarczanych w tym kanale korzysta nawet miliard użytkowników Windows na całym świecie nawet tego nie wiedząc.
John Cable z Microsoftu przekazuje, iż Patch Tuesday powstał w ramach inicjatywy Microsoftu Trustworthy Computing z 15 stycznia 2002 roku. Wtedy to notatkę do pracowników firmy wysłał Bill Gates, ogłaszając inicjatywę Trustworthy Computing (TwC). Jej założeniem było tworzenie bezpieczniejszego oprogramowania i opracowywania skuteczniejszych sposobów na jego usprawnianie.
Notatka ta miała zainspirować Microsoft do opracowania regularnego harmonogramu wydawania poprawek zabezpieczeń i błędów dla systemu Windows i innych programów, który to właśnie przekształcił się w Patch Tuesday.
Przedstawiciele giganta z Redmond w swoim nowym wpisie na blogu podają, że kierują się czterema głównymi zasadami przy okazji wydawania łatek:
- przewidywalności
- prostoty
- sprawności działania
- transparentności
Pierwszą aktualizację w ramach cyklu Patch Tuesday typu wydano już w 2003 roku. Pomiędzy 2008 a 2012 rokiem Microsoft dodał usługi Windows Server Update Services (WSUS) i Microsoft Baseline Security Analyzer (MBSA) dla organizacji. W Windows 8 poprzez Patch Tuesday dodano Bezpieczny rozruch. Następnie w latach 2013–2017 pojawił się system Windows 10 z „Windows jako usługą” od 2015 roku. Dopiero w Windows 10 zaczęto publikować informacje o poszczególnych wydaniach.
Przyszłość aktualizacji dla systemów Windows
W przyszłości Microsoft chce tworzyć jeszcze bardziej dopracowane aktualizacje, o czym zapewnia Cable. Ma w tym pomóc producentowi między innymi sztuczna inteligencja. W jaki sposób? Tego na razie nie wiemy. Wiemy jednak, że w 2023 roku SI jest na ustach wszystkich, dlatego Microsoft po prostu musiał o niej wspomnieć…
Następna aktualizacja w ramach cyklu Patch Tuesday zostanie wydana już jutro, we wtorek 14 listopada.
Źródło: windows.blogs.com