Pewien błąd występował w przeglądarce Firefox od 22 lat. W końcu go naprawiono

Anna BorzęckaSkomentuj
Pewien błąd występował w przeglądarce Firefox od 22 lat. W końcu go naprawiono

Od samego początku istnienia przeglądarki Mozilla Firefox użytkownicy doświadczali w niej pewnego błędu, który został naprawiony… dopiero teraz. Co najlepsze, problem został rozwiązany dzięki kodowi napisanemu przez programistę zaledwie o rok starszego od samego błędu.

Błąd rozwiązany po 22 latach

Błąd, który występował w przeglądarce Firefox przez 22 lata, został po raz pierwszy zaraportowany 2 czerwca 2002 roku, jeszcze zanim nazwa tej przeglądarki została zmieniona z „Mozilla Suite” na Mozilla Firefox. O błędzie poinformował pewien użytkownik komputera Mac, który doświadczył w przeglądarce „dziwnie utrzymującej się podpowiedzi” (małego żółtego okienka z opisem tekstowym w środku) po umieszczeniu wskaźnika myszy nad internetowym linkiem. Podpowiedź ta utrzymywała się na ekranie po przeniesieniu Mozilli w tło z użyciem skrótu klawiszowego i znikała dopiero po przeniesieniu jej z powrotem na pierwszy plan oraz przesunięcia wskaźnika myszy poza obszar hiperłącza. Błąd ten występował również na innych systemach operacyjnych.

Kilka lat później Mozilla Suite stała się Mozillą Firefox, ale utrzymujący się w niej błąd podpowiedzi nie został naprawiony. Ba, naprawiono go dopiero miesiąc temu.

Zasługa niedoświadczonego programisty

Za usunięcie błędu z przeglądarki Firefox odpowiada programista Yifan Zhu. Zhu jest studentem pierwszego roku studiów doktoranckich na wydziale elektrotechniki Uniwersytetu Stanforda i jak twierdzi, obecnie okazjonalnie spędza czas, rozwijając oprogramowanie typu open source, którego używa. Ta przygoda rozpoczęła się jednak od przeglądarki Mozilla Firefox. Zhu postanowił wziąć sprawy w swojej ręce i rozwiązać jej 22-letni problem.

Firefox błąd
Boks podpowiedzi w przeglądarce Firefox. | Źródło: edrazaba/Mozilla

Co ważne, zanim Zhu zaczął analizować błąd podpowiedzi, nie miał żadnego doświadczenia w pracy nad tak złożonymi projektami jak Firefox. Wówczas nie brał też jeszcze udziału w rozwoju otwartoźródłowych programów. Mimo to zdołał znaleźć w bazie kodu Firefoxa wskazówki, które pozwoliły mu przygotować potencjale rozwiązanie dla omawianego problemu.

Zhu postanowił opracować nowy licznik czasu dla wyświetlanej w żółtym boksie podpowiedzi. Licznik ten zaczyna działać po najechaniu na pewne elementy wskaźnikiem myszy. Zatrzymuje się zaś, gdy kursor traci z tymi elementami kontakt.

Poprawka stworzona przez doktoranta została dopracowana przez bardziej doświadczonego programistę (Cobosa Álvareza). Potem Mozilla ją w końcu zaakceptowała i wprowadziła w nachodzącej stabilnej wersji przeglądarki Firefox – wersji 119. Tym samym, w końcu położono kres błędowi, który trapił użytkowników od 22 lat.

Zadanie, które nie należało do najłatwiejszych

Co ciekawe, Cobos Álvarez wspomniał, że system podpowiedzi jest „raczej trudnym” obszarem w kodzie Firefoxa. Ma to związek z liczbą konfiguracji i systemów operacyjnych, do obsługi których zaprojektowano przeglądarkę. Dlatego Álvarezowi zaimponował fakt, że działające opracowanie błędu opracował niedoświadczony w pracy nad Firefoxem programista.

Oczywiście w Firefoxie występują jeszcze inne nierozwiązane od lat drobne błędy. Mowa bowiem o otwartoźródłowej przeglądarce z bardzo długą historią. Kto wie, być może znajdą się programiści z dużą ilością wolnego czasu, którzy postanowią je naprawić.

Źródło: Ars Technica, fot. tyt. Canva

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.