Nie przegap: Koniec tajemnic. Tak będzie wyglądał iPhone 15 Pro
Aplikacje spoza App Store na iOS 17
Premiera iOS 17 odbędzie się na zapowiedzianym jakiś czas temu wydarzeniu Apple WWDC 2023. Według doniesień Marka Gurmana z Bloomberga, najnowsza wersja mobilnego systemu operacyjnego Apple ma pozwolić użytkownikom na wgrywanie do pamięci urządzeń aplikacji spoza oficjalnego sklepu App Store. Byłby to gigantyczny przełom i złamanie jednej z podstawowych zasad bezpieczeństwa stanowionych przez Apple.
Pojawiają się informacje medialne, że najnowsze modele #iPhone będą wyposażone w kable USB-C, które będą działały tylko ze sprzętem #Apple. To byłoby zaprzeczenie przepisów jednolitej ładowarki. #commoncharger. Planujemy w PE spotkanie z przedstawicielami #Apple . Bo trudno coś… pic.twitter.com/XouFDGTuK5
— Róża Thun (@rozathun) March 29, 2023
Zmiana pozwoliłaby konsumentom zrezygnować z korzystania z App Store, a deweloperom omijać konieczność płacenia Apple prowizji od sprzedaży, wynoszącej 15-30 procent. Podobno Unia Europejska zmusza amerykańską firmę do dostosowania się do wytycznych Aktu o rynkach cyfrowych (ang. Digital Markets Act – DMA), który wszedł w życie 1 listopada 2022 roku. Wymaga on od „firm-strażników” otwarcia swoich usług i platform dla innych podmiotów i programistów.
Co istotne, Apple dawałoby taką możliwość konsumentom jedynie w krajach unijnych.
DMA może oznaczać rewolucję w usługach Apple
DMA może mieć ogromny wpływ na platformy Apple i może spowodować, że Apple dokona poważnych zmian w App Store, Wiadomościach, FaceTime, Siri i nie tylko tam . Według Gurmana Apple planuje wdrożyć obsługę sideloadingu, aby spełnić nowe europejskie przepisy do przyszłego roku. Jeśli zatem nie w iOS 17, to najpóźniej w iOS 18 pozwoli na opisane wyżej praktyki.
Apple stoi na stanowisku, że sideloading wpłynie negatywnie ochronę prywatności i bezpieczeństwa, na której polegają użytkownicy iPhone’ów. Narazi konsumentów na złośliwe oprogramowanie, oszustwa, śledzenie danych i inne problemy. Jednak Apple powinno przestrzegać DMA, gdyż w innym wypadku ryzykuje grzywną w wysokości nawet 20 procent swoich globalnych przychodów, jeśli przepisy wspólnotowe zostaną naruszone.
Patowa sytuacja.
Czy któremuś użytkownikowi iPhone’a brakuje wolnego wyboru w zakresie aplikacji?
Źródło: Bloomberg