Polska: piractwo na poziomie 57%

mareklSkomentuj
Polska: piractwo na poziomie 57%

nie zmieniła się, pozostając na poziomie 57%. Straty poniesione przez producentów oprogramowania w Polsce wzrosły do poziomu 580 mln USD. Spośród 108 krajów objętych badaniem, stopa piractwa komputerowego spadła w 67 z nich, a wzrosła tylko w 8. Jednakże w związku z tym, że rynek komputerowy rozwija się szybciej w krajach o wysokim poziomie piractwa komputerowego, to w skali globalnej w porównaniu do 2006 roku, stopa piractwa wzrosła o trzy punkty procentowe do 38% w 2007 roku.

W regionie Europy Centralnej i Wschodniej (CEE), kraje o najwyższej stopie piractwa to Armenia 93%, Mołdawia 92% i Ukraina 83%. Natomiast, najniższy poziom piractwa odnotowano w Czechach 39%, na Węgrzech 42% oraz na Słowacji 45%.

Piractwo komputerowe na świecie w 2007 roku
Źródło: BSA and IDC Global Software Piracy Study

Po trzech latach spadku stopy piractwa o jeden procent rocznie, stanęliśmy na poziomie 57%. Można zatem mówić o zatrzymaniu tendencji spadkowej. To niepokojący sygnał, zważywszy że stopa piractwa komputerowego w Polsce należy do najwyższych w Unii Europejskiej, a w państwach Unii, w których poziom ten jest wyższy, tj. w Bułgarii, Rumunii i Grecji, odnotowano spadek – powiedział Jarosław Kierczuk (Autodesk), przewodniczący polskiego komitetu BSA.

Bartosz Malinowski (Adobe), wiceprzewodniczący polskiego komitetu BSA zauważa, że o skali problemu przyzwolenia społecznego w Polsce na kradzież własności intelektualnej, w tym na piractwo komputerowe, świadczy fakt, że w naszym kraju bardzo często do naruszenia praw autorskich producentów oprogramowana dochodzi w firmach, które żyją właśnie z własności intelektualnej, takich jak agencje reklamowe, studia graficzne czy firmy architektoniczne.

Według BSA warunkami obniżenia piractwa są (1) edukacja użytkowników w zakresie wartości i znaczenia własności intelektualnej oraz zagrożeń związanych w korzystaniem z nielegalnego oprogramowania w ujęciu bezpieczeństwa oraz odpowiedzialności prawnej, (2) zwiększenie wydajności wymiaru sprawiedliwości oraz (3) wsparcie ze strony administracji publicznej poprzez konsekwentną realizację strategii zwalczania piractwa intelektualnego.

Raport BSA obejmuje wszelkie oprogramowanie instalowane w komputerach osobistych, w tym laptopach oraz innych urządzenia przenośnych. Nie obejmuje natomiast serwerów oraz systemów typu mainframe. IDC uzyskane dane statystyczne konsultuje z analitykami z 60 krajów w celu potwierdzenia globalnych trendów.

Więcej szczegółów na: www.bsa.org/globalstudy

Źródło: Business Software Alliance

Udostępnij

marekl