Epic Games Launcher podbija temperatury procesorów
Jako pierwszy na trop sprawy wpadł użytkownik serwisu Reddit o pseudonimie Neoncarbon. Zauważył on, że temperatura pracy jego procesora AMD Ryzen 7 5800X spadła z poziomu ok. 50 stopni na 37 stopni od razu po tym, gdy zamknął aplikację Epic Games Launcher. Oczywiście wcześniej w tle nie działała żadna gra. Przeprowadzone przez nas i inne serwisy testy dowodzą, że problem nie jest związany wyłącznie z procesorami AMD i dotyka także procesory firmy Intel. Oznacza to jednoznacznie, że kłopot wiąże się pewnikiem z omawianym tu programem.
Dziennikarze serwisu hothardware sprawdzili i dziwne zachowanie odczuwa nawet chłodzony cieszą 16-rdzeniowy układ AMD Ryzen 9 5950X. Wykorzystanie procesora jest kilkuprocentowe nawet wtedy, gdy aplikacja zdaje się nie robić niczego. Czy jednak faktycznie nie robi niczego? Wręcz przeciwnie.
Temperatura procesora AMD Ryzen 9 5950 z włączoną apką Epic Games Launcher. | Źródło: hothardware
Rzut oka na apkę Glasswire pozwala dowiedzieć się, iż Epic Games Launcher uruchamia aż pięć różnych procesów. Te z kolei wysyłają dane na aż 22 różne serwery – niezależnie od tego czy launcher jest otwarty, zminimalizowany czy działa w tle. Gwałtowne skoki na poniższym wykresie występują w momencie włączenia aplikacji bo jej deaktywacji.
EpicWebHelper wysyła informacje między innymi na adres:
tracking-website-prod07-epic-961842049.us-east-1.elb.amazonaws.com
Darmowe gry w zamian za cenne dane użytkowników?
Epic Games codziennie rozdaje darmowe gry przez okres okołoświąteczny. Czyżby gry były tylko pozornie „bezpłatne”, bowiem platforma wykorzystuje czas zwiększonego ruchu do pozyskania dla siebie i innych podmiotów cennych danych telemetrycznych? Trudno powiedzieć, ale gwarantuję Wam, że niedługo przeczytamy oświadczenie, że takie zachowanie platformy było wynikiem „błędu”, a po tygodniu o sprawie wszyscy zapomną.
Źródło: hothardware