8 na 10 kobiet może zostać zastąpionych w pracy przez AI
Generatywne technologie sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT, mają potencjał do przekształcenia rynku pracy, narażając większość miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych na automatyzację, prognozują ekonomiści Goldman Sachs. Technologia może tworzyć nowe treści — takie jak tekst, obrazy, audio, wideo i kod — z danych treningowych, które zawierają przykłady pożądanych danych wyjściowych. Ostatnie badania pokazują, że pomimo przewagi liczebnej mężczyzn wśród siły roboczej w USA, popularyzacja generatywnej sztucznej inteligencji w firmach może mieć nieproporcjonalny wpływ na pracę kobiet.
W jednej z ostatnich analiz szacuje się, że 79 procent pracujących kobiet (w Stanach Zjednoczonych to prawie 59 milionów osób) wykonuje zawody podatne na automatyzację. Według badań przeprowadzonych przez Kenan-Flagler Business School na Uniwersytecie Północnej Karoliny, w przypadku mężczyzn odsetek ten wynosi „zaledwie” 58 procent.
„Szacunki, że prawie osiem na dziesięć pracownic może zostać dotkniętych turbulencjami na rynku pracy, są po prostu oszałamiające” – powiedziała Julia Pollak, główna ekonomistka internetowej platformy pracy ZipRecruiter. „Nietrudno jednak zrozumieć, iż łatwiej będzie zautomatyzować niektóre z prac biurowych niż prace stolarza i elektryka oraz takie związane z na przykład usuwaniem szkodników. Wiele z zawodów związanych z usługami manualnymi i pracami produkcyjnymi które są znacznie bardziej „męskie” przetrwa. Z innymi, kobiecymi, może być inaczej” – podsumowała.
Firma Revelio Labs, która specjalizuje się w gromadzeniu i analizie publicznie dostępnych danych dotyczących siły roboczej, zidentyfikowała ostatnio zawody najbardziej narażone w starciu ze sztuczną inteligencją oraz rozkład płci i pochodzenia etnicznego w każdym z nich. Analiza wykazała, że stanowiska zagrożone w obliczu rozwoju SI i takie z najwyższym odsetkiem kobiet, obejmowały obsługę rachunków i kont (82,9 procent), specjalistów ds. kadr i płac (79,7 procent), sekretarki (74,3 procent), księgowych, audytorów oraz edytorów tekstu (ok. 65 procent). We wszystkich tych zawodach w USA aż 71 procent pracowników stanowią kobiety.
W miejsce obecnych miejsc pracy powstaną inne
Pomimo iż nie warto roztaczać apokaliptycznych wizji związanych z rynkiem pracy, ten na pewno zmieni się na przestrzeni kolejnych lat. Niektórzy faktycznie stracą pracę, ale będą mogli przekwalifikować się do wykonywania innych zawodów. Z resztą, działaniami sztucznej inteligencji również trzeba kierować i trzeba ją nadzorować. Wbrew temu, co wydaje się niektórym, SI nie zawsze jest wzorowo działającym „samograjem”. Samo wysyłanie tzw. promptów, czyli poleceń, jest sztuką. Do zawodów przyszłości z pewnością zaliczały się będą takie wymagające wiedzy na temat ich tworzenia.
Źródło: CNN, zdj. tyt. Canva Pro