Carakan wypada w testach znakomicie – jest nawet siedem razy szybszy od silnika Futhark który dostępny jest w Operze 10.10. Szybsza obsługa JavaScriptu oznacza lepszą obsługę nowoczesnych usług i aplikacji webowych. Nowa biblioteka graficzna Vega służy do wyświetlania SVG oraz renderowania grafiki w Operze. Dzięki niej pojawiły się nowe efekty animacji podczas otwierania i zamykania karty. W przyszłości Vega ma również wykorzystywać sprzętową akcelerację co znacznie przyśpieszy obsługę złożonej grafiki. Test Peacekeeper Complex wykazał, że nowa biblioteka graficzna jest ponad trzy razy szybsza od swojej poprzedniczki. Silnik renderujący Presto 2.5 zastąpi wersję 2.2 obecną w Operze 10.10. Technologia zapewnia bardziej wszechstronną obsługę CSS 2.1 oraz posiada wsparcie dla przejść i transformacji CSS3. Silnik obsługuje ponadto elementy języka HTML5.
Równie istotne zmiany zaszły w interfejsie Opery. Przede wszystkim przeglądarka w wersji 10.5 posiada integrację z Windows 7 i wspiera technologie dostępne w systemie ((Aero Glass, Aero Peeks i Jumplists). Zmodernizowano wygląd oraz funkcjonalność pola wyszukiwania oraz paska adresu. Nowa Opera zawiera również dostępny od dłuższego czasu w konkurencyjnych produktach tryb prywatnego przeglądania. Można go uruchomić w nowym oknie lub nowej karcie.
Opera 10.5 pre-alpha dostępna jest do pobrania dla systemów Windows oraz Mac OS X (Intel). Użytkownicy Linuksa będą musieli jeszcze trochę poczekać. Przed instalacją należy pamiętać, że udostępnione oprogramowanie to bardzo wczesna wersja rozwojowa więc może zawierać błędy.