Zobacz też: Onlyfans usuwa konta modelek z Rosji i Białorusi
Google Pay i Apple Pay nieaktywne dla banków w Rosji
Jak donosi Business Insider, klienci wielu banków w Rosji nie mogą już używać swoich kart bankowych w Google Pay i Apple Pay z powodu nowo nałożonych sankcji finansowych na kraj. Według komunikatu prasowego rosyjskiego banku centralnego, dotknięte instytucje finansowe obejmują VTB Group, Sovcombank, Novikombank, Promsvyazbank i Otkritie FC Bank.
Nie przegap: Unia Europejska postanowiła. Rosyjska telewizja wyrzucona z Europy
Chociaż klienci nadal mogą korzystać z kart bankowych tych instytucji w Rosji, nie mogą już korzystać z nich za granicą ani podczas dokonywania płatności online w sklepach i usługach należących do krajów, które nałożyły sankcje na Rosję. Obejmuje to również płatności kartą za pośrednictwem Apple Pay i Google Pay.
Niektórzy Rosjanie w panice rzucili się na bankomaty, pragnąc wypłacić gotówkę. Według różnych źródeł zainteresowanie gotówką wzrosło nawet 60-krotnie.
В Москве и других городах России перед банкоматами собираются огромные очереди. Фото сделано в 5 часов утра. pic.twitter.com/lpSrIM4Ao9
— Oles Filonenko (@taxfreelt) February 27, 2022
Co to jest SWIFT i na czym polega blokada SWIFT?
SWIFT to skrót od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (Stowarzyszenie na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej). SWIFT umożliwia sprawną realizację międzynarodowych przelewów walutowych drogą elektroniczną. Na numer SWIFT składają się unikalny identyfikator instytucji, kod kraju, kod lokalizacji i opcjonalny identyfikator oddziału danej instytucji.
Czytaj także: Browar z Lwowa rozpoczął produkcję koktajli Mołotowa. Jak zrobić taką broń?
Co to znaczy, że Rosja zostanie odcięta od SWIFT? Odcięcie od systemu uniemożliwi, a raczej bardzo mocno utrudni Rosjanom wykonywanie przelewów międzynarodowych poprzez ten system, uderzając w import i eksport tego kraju. Oczywiście ucierpią na tym też podmioty spoza rosji, handlujące z tym krajem. Rosjanie mają alternatywny system SPFS odpowiedzialny za 20% transakcji w Rosji.
Źródło: BI