Polskie Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to formacja wojskowa, będąca jednym z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. W skład utworzonej 1 stycznia 2017 roku jednostki w kwietniu 2023 roku wchodziło niemal 36 tysięcy żołnierzy. Polski rząd zapowiada zwiększenie stanu kadrowego i daleko posunięte inwestycje w WOT. W związku z tym rozgląda się cyklicznie za technologiami i produktami godnymi zakupu. Jedną z nich pokazał Samsung, właśnie z myślą o Wojskach Obrony Terytorialnej.
Samsung i Proget wspierają Wojska Obrony Terytorialnej
Podczas odbywającej się w dniach 25-27 sierpnia 14. edycji Festynu Komandosa w Dziwnowie Samsung wraz z Proget zaprezentowały system stworzony z myślą o WOT. Rozwiązania umożliwiają zarządzanie urządzeniami mobilnymi wykorzystywanymi przez członków tej formacji wojskowej.
Pierwszym z rozwiązań systemowych jest ATAK, czyli Android Tactical Assault Kit. To oprogramowanie, którego czasy sięgają jeszcze 2019 roku, kiedy to wdrożono je m.in. w USA. Pozwala nadzorować misje prowadzone przez żołnierzy, określać ich położenie przy wykorzystaniu systemu GPS (GNS?), a także dające możliwość udostępniania im interaktywnych map obszaru zadaniowego i innych kluczowych danych.
Drugi element systemu to PROGET, stanowiący system zarządzania mobilnymi urządzeniami dla WOT. Ma pozwalać na zarządzanie strukturą organizacyjną, wysyłanie ważnych komunikatów i inne czynności obejmujące tak pojedynczych użytkowników, jak i grupy urządzeń.
System był prezentowany na sprzęcie dostarczonym przez firmę Samsung.
Tomasz Chomicki, Dyrektor ds. rozwoju biznesu, Samsung Electronics Polska, skomentował:
Jesteśmy dumni, że mieliśmy okazję uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu. To dla nas szansa spotkania z dowódcami, żołnierzami oraz weteranami Jednostek Specjalnych Wojska Polskiego tj. GROM, NIL, FORMOZA, AGAT, JWK, Saperów, oraz żołnierzy Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W czasie spotkań mówiliśmy nie tylko o ważnej roli technologii elektronicznej w armii, ale również o rozwiązaniach cyberbezpieczeństwa i cyberhigieny.
Podobne rozwiązania Samsung udostępniał w Stanach Zjednoczonych. ATAK wykorzystywała m.in. straż pożarna w stanie Kalifornia.
Szacuje się, że od 2019 roku ATAK ma około 175 000 użytkowników wojskowych i cywilnych w wielu agencjach bezpieczeństwa publicznego w USA.
Źródło: Samsung via infowire, Samsung USA, zdj. tyt. WOT / Samsung