Bez względu na to, czy korzystasz z systemu Windows, Linux czy nawet macOS, istnieją darmowe alternatywy dla wielu często bardzo drogich programów. Jeśli chodzi o edycję wideo, wybór jest szczególnie rozległy. Sam użytkuję genialnego moim zdaniem CapCuta, ale polecam Wam zerknąć na najnowsze wydanie edytora Shotcut 24.11. To lekkie, wieloplatformowe narzędzie bez reklam i ukrytych kosztów.
Shotcut 24.11 udostępniony. Nowości? Tylko poprawki
Tym, co może się podobać w Shotcut są naprawdę regularne aktualizacje. Gdy tylko społeczność wykryje jakieś błędy, w mig pojawia się nowe wydanie. Shotcut 24.11 pojawił się w kilka tygodni po premierze wersji 24.10, z poprawkami bugów raportowanych także we wcześniejszym wydaniu 24.08. Najnowszą kompilację programu pobierzecie przy pomocy poniższych odnośników. I tak, jest nawet wydanie na ARM!
- Pobierz: Shotcut (Windows)
- Pobierz: Shotcut (Linux)
- Pobierz: Shotcut (macOS)
W Shotcut 24.11 znalazły się wyłącznie usprawnienia. W wydaniu 24.11.17 wyeliminowano dokładnie 13 mniej lub bardziej irytujących błędów. Wśród najważniejszych warto wymienić poprawkę rozprawiającą się z bugiem uniemożliwiającym przesunięcie klipu bezpośrednio po przejściu poza inny klip oraz tą nawiedzającą użytkowników podczas korzystania z opcji plik -> nowy oraz plik -> zamknij.
Pełny dziennik zmian Shotcut 24.11:
- Naprawiono błąd, który powodował, że funkcja „Konwertuj” przestawała konwertować zmienną częstotliwość klatek na stałą (problem występował w wersji v24.10).
- Naprawiono problem z punktami wejścia i wyjścia filtra podczas zmiany rozmiaru przejścia poprzez przesuwanie klipu (problem występował w wersji v24.10).
- Naprawiono problem, który powodował, że funkcja „Przeramuj” traciła swoje kluczowe klatki podczas eksportu (problem występował w wersji v24.10).
- Naprawiono problem, który uniemożliwiał przesunięcie klipu bezpośrednio po przejściu poza inny klip (problem występował w wersji v24.10).
- Naprawiono format czasu „Kod czasu (bez upuszczanych klatek)” w ustawieniach dla innych niż całkowite częstotliwości klatek, takich jak 23,98 kl./s.
- Naprawiono problem, który powodował, że użycie funkcji „Eksportuj > Od > Markera” z napisami tworzyło niepoprawny wynik (problem występował w wersji v24.08).
- Naprawiono problem, który powodował, że przejście wideo między źródłami z kanałem alfa było bardziej przezroczyste niż oczekiwano.
- Naprawiono błąd, który powodował awarię podczas dodawania „MLT XML jako klip” do osi czasu z wyższą częstotliwością klatek.
- Naprawiono problem, który powodował, że funkcja „Widok > Zasoby > Konwertuj” negatywnie wpływała na kolor, jeśli wejście nie było w formacie HDR.
- Naprawiono problem z ustawieniem „Eksportuj > Wideo > Proporcje obrazu” bezpośrednio po włączeniu lub wyłączeniu opcji „Użyj sprzętowego kodera”.
- Naprawiono potencjalne awarie podczas korzystania z funkcji „Plik > Nowy” lub „Plik > Zamknij”.
- Naprawiono potencjalną awarię podczas przeciągania pliku MLT XML do listy odtwarzania nowego projektu/sesji.
- Naprawiono problem, który uniemożliwiał zmianę ustawienia „Właściwości > Audio > Ślad > Wszystkie” na inne.
Przypominam, że Shotcut 24.11 da się pobrać także w postaci uniwersalnego pliku binarnego AppImage. Ten da się uruchomić na praktycznie każdej dystrybucji GNU/Linux bez konieczności instalowania czegokolwiek na komputerze.
Źródło: Blog Shotcut