Specjalny interfejs desktopowy w Androidzie 13 Developers Preview 2

Jan DomańskiSkomentuj
Specjalny interfejs desktopowy w Androidzie 13 Developers Preview 2

Jeśli chcemy skorzystać z czegoś na kształt Androida, ale przyjaznego pod kątem pracy na komputerze, to możemy sięgnąć po system Google Chrome OS. Ewentualnie po podłączeniu do peryferii skorzystać z trybu desktopowego w smartfonach z Androidem, których producenci przewidzieli taką opcję (np. Samsung DeX czy Motorola ReadyFor). Istnieją też specjalne projekty społeczności i firm umożliwiające instalację Androida na procesorach z rodziny x86_64. Wtedy też jego interfejs jest nieco przeprojektowany pod obsługę myszką i klawiaturą (chociażby w niestety niewspieranym już darmowym Remix OS). Zwykły Android na laptopach czasem występuje w tanich chińskich produktach, ale ogólnie nie jest to kierunek rozwoju, w który teoretycznie celowałoby Google. Choć może niekoniecznie.

Pasek ustawień i powiadomień w Androidzie 13 Developers Preview 2 podobny do rozwiązań z PC

A przynajmniej tak wydaje się dzięki odkryciu Mishaala Rahmana, który przeglądając Androida 13 Developers Preview 2, natknął się na niestandardowy interfejs użytkownika. Podobno pojawia się tylko, jeśli system jest zainstalowany na komputerze (Ragmana wymusił jego aktywację na Google Pixelu). Po aspekcie wizualnym można przypuszczać, że to rozwinięcie trybu zoptymalizowanego specjalnie dla tabletów, które pojawiło się w Androidzie 12L. W obu przypadkach przy dolnej krawędzi ekranu znajduje się pasek zadań z ikonami aktualnie odpalonych aplikacji i skrótami przypiętych pozycji. To pozwala na szybkie przełączanie się i wygodniejszą pracę z wieloma programami.

Specjalny interfejs desktopowy w Androidzie 13 Developers Preview 2

Dolna część interfejsu poddana kolejnym zmianom / Foto: Mishaala Rahmana @ blog.esper.io

W nowej funkcji Androida 13 Developers Preview 2 przeniesiono jeszcze ikony powiadomień i szybkich ustawień w prawy dolny róg. Tym samym rozwiązanie jest podobne do tego z Windowsa czy nawet desktopowych trybów Androida wprowadzonych przez Samsunga i Motoroli dla swoich smartfonów. Co więcej aplikacje otwierane są w trybie okienkowym, a nie typowym pełnoekranowym.

Jakie plany może mieć Google z trybem desktopowym dla Androida 13?

Być może Google dezaktywuje część zmian w finalnej stabilnej wersji Androida 13 i obecne działania są tylko poglądowym pokazem tylko dla wybranych deweloperów. Trudno powiedzieć. Oczywiście jest też możliwość, co chyba najbardziej ucieszyłoby użytkowników, że koncern planuje oficjalnie wspierać Androida na laptopach czy komputerach stacjonarnych (choćby tylko takich z procesorami ARM). Jeśli tak się nie stanie, to zawsze można skorzystać z Chrome OS Flex, który czerpie z Androidowych aplikacji. Jest też szansa na to, że zmiany mają polepszyć pracę dla tabletów, które stają się hybrydowymi komputerami po podpięciu przygotowanej dla nich klawiatury i jakiejś myszki.

Zobacz również: Google Android TV 12 już wkrótce do pobrania na konsumencki sprzęt smart TV

Źródło: liliputing / własne / Foto tytułowe: Pixabay – własne

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.