Od czasu trzeba pogodzić się z tym, że producent rezygnuje z dłuższego wspierania określonych urządzeń ich technologii. Powodu takiego stanu rzeczy są na ogół dość oczywiste: to zupełnie nieopłacalne ekonomicznie. Poszkodowani są wtedy wszyscy ci, którzy nie widzą potrzeby w regularnym ulepszaniu swojego sprzętu i korzystają z tego, co „po prostu działa”. Użytkownicy starszych procesorów, korzystający z systemów Windows 10 i 11 nie będą zadowoleni z najnowszej aktualizacji sterowników NVIDIA. Nowe sterowniki NVIDIA dla Windows 10 i 11 o numerze 555 i wyższym powodowały będą wyświetlanie niebieskiego ekranu śmierci (BSOD) ze względu na brak kompatybilności z pewnymi układami.
Sterowniki NVIDIA dla Windows i BSOD
Firma NVIDIA poinformowała w swoim nowym wpisie na stronach pomocy technicznej o ważnej zmianie w sterownikach dla kart graficznych o numerze zaczynającym się od 555. Producent postanowił zakończyć wsparcie dla starych procesorów bez instrukcji POPCNT w systemach Windows 10 i Windows 11 – instalowanie ich na komputerach z takimi układami będzie skutkować niestabilnym działaniem systemu i BSOD.
Czy sprawa Was dotyczy? Prawdpodobnie nie, bowiem procesory bez POPCNT, czyli instrukcji procesora zliczającej liczbę jedynek (ustawionych bitów) w liczbie binarnej, przestano produkować ok. 15 lat temu. Mimo to niektórzy mogą jeszcze użytkować leciwe pecety z takowymi CPU i Windows 10 lub 11. Aby zweryfikować kompatybilność, należy pobrać program Coreinfo (link do strony Microsoftu), wypakować zawartość archiwum (na przykład przez PeaZip 9.9) i kliknąć prawym przyciskiem myszy w folderze, wybierając z listy Otwórz w Terminalu. Tam wpisz:
.\coreinfo64 -f
i naciśnij enter.
Po zaakceptowaniu umowy użytkowania zerknij na wers POPCNT. Jeśli Twój procesor wspiera te instrukcje, zobaczysz komunikat:
Supports POPCNT instruction
Alternatywnie możesz wykorzystać do tego samego popularniejszy i wszechstronny program CPU-Z. Nowe sterowniki NVIDIA to nie koniec zmartwień dla użytkowników pecetów z kilkunastoletnimi procesorami.
Windows 11 24H2 będzie wymagał tego samego
Niestety. Jeżeli z jakiegoś powodu nadal korzystasz z któregoś ze starych procesorów, nie zainstalujesz Windows 11 24H2 i będziesz musiał pozostać przy którejś ze starych wersji. Na etapie instalacji Windows 11 24H2 będzie sprawdzał, czy procesor obsługuje ten konkretny zestaw instrukcji. Jeżeli Twój pecet nie spełni wymogów, pozostanie Ci sięgnięcie po Windows 11 23H2 lub starszy albo… przesiadka na Linuksa. Może nowy Linux Mint 22?
Źródło: nvidia.custhelp.com via WindowsLatest