Aż dziw bierze, że tak rzadko porusza się temat hipokryzji w kontekście prywatności w świecie nowych technologii. Jedne z pierwszych zagorzałych dyskusji na tej kanwie internauci prowadzili w odniesieniu do tego, że „Android szpieguje, a Apple nie”. Abstrahując już nawet od absurdalności takich twierdzeń, firmy lubią się publicznie wybielać, podczas gdy prawda jest taka, że niemal wszystkie korporacje pozyskują tyle informacji na temat konsumentów, ile tylko mogą. Nic dziwnego, bowiem w dzisiejszych czasach to właśnie informacja stanowi najcenniejsze z dóbr. W ostatnich latach Amerykanie w panice próbują blokować ekspansję i rozwój chińskich firm, co doskonale pokazuje sprawa Huawei, czy też zaporowego cła na chińskie samochody elektryczne (to ma zostać wprowadzone również w Unii Europejskiej). Teraz na tapecie znajduje się dyskusja o zablokowaniu aplikacji TikTok w USA, co Steve Wozniak, współzałożyciel Apple, nazywa krótko: hipokryzją.
Steve Wozniak o sprawie apki TikTok: Amerykanie to hipokryci
Współzałożyciel Apple, Steve Wozniak, skrytykował działania rządu USA wymierzone w aplikację TikTok, a mające prowadzić do jej „zamerykanizowania” lub zbanowania. Stwierdził, że hipokryzją jest wyróżnianie jednej platformy mediów społecznościowych jako śledzącą działania użytkowników i niestosowanie tej samej zasady do wszystkich. Przecież wszystkie funkcjonują na podobnych zasadach.
W wywiadzie dla kanału informacyjnego CNN Wozniaka zapytano o podejście Apple do ochrony danych użytkowników, nazywane mianem „ogrodu otoczonego murem” (ang. walled garden). W odpowiedzi powiedział, że jest zadowolony z ochrony, jaką otrzymuje od producenta swojego smartfona, oraz że Apple radzi sobie pod tym względem lepiej niż inne firmy.
A śledzenie Cię… śledzenie jest wątpliwe. Mój Boże, spójrz, o co oskarżamy TikTok, a potem spójrz na Facebooka i Google i zobacz, w jaki sposób oni robią swoje biznesy. Facebook był świetnym pomysłem. Ale z drugiej strony oni zarabiają gigantyczne pieniądze, śledząc Cię i reklamując się – Apple tak naprawdę nie robi tego zbyt często
– skomentował.
Nie rozumiem tego, nie rozumiem dlaczego. Co chcemy im przekazać? Ostrzegamy ludzi: możecie być śledzeni przez Chińczyków! Cóż, nauczyli się tego od nas
– konkludował.
Na początku tego miesiąca Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął ustawę Protecting Americans from Foreign Adversary Controlled Applications Act. Jej celem jest zmuszenie chińskiego właściciela TikTok, firmy ByteDance, do sprzedaży swojego amerykańskiego biznesu pod groźbą zakazu prowadzenia działalności w tym kraju.
Zdaniem niektórych postawa Amerykanów to przejaw hipokryzji. Dane każdego z nas są przetwarzane, a to my sami decydujemy przez kogo. Odgórnie nałożona blokada to ograniczanie swobody wyboru.
Sprawa jest rozwojowa.
Źródło: edition.cnn.com