EMUI 11 to usprawnienia interfejsu i lepsza wielozadaniowość
System EMUI 11 wprowadza m. in. odświeżony interfejs. Producent popracował też nad animacjami. Chwali się, że w tym celu przeprowadził specjalne badania. Polegały na śledzeniu oczu grupy testerów podczas korzystania z systemu. Huawei sprawdził, gdzie podążał wzrok badanych osób i wykorzystał te dane do opracowania nowych animacji.
Huawei w EMUI 11 zainstalował sporo nowych motywów funkcji Always On Display wyświetlającej na zablokowanym ekranie godzinę i inne podstawowe informacje. Muszę przyznać, że wyglądają naprawdę dobrze. Zaznaczę, że użytkownik może wybrać też własny obraz lub… animowanego GIF-a.
Ulepszeń interfejsu otrzymały też aplikacje systemowe, zwłaszcza Galeria i Notatnik.
EMUI wprowadza tryb okienkowy. Aplikacje minimalizują się do „bąbelków” / Foto: XDA Developers
Ważną zmianą w EMUI 11 jest rozszerzenie kwestii wielozadaniowości. Firma zaimplementowała panel pomocniczy, który umożliwia dostęp do maksymalnie 15 aplikacji. Listę może oczywiście zdefiniowac użytkownik. Można go wywołać z lewej lub prawej strony poprzez gest przesunięcia od krawędzi do środka ekranu.
Zobacz również: Huawei pracuje nad słuchawkami bezprzewodowymi – tym razem nausznymi
Co więcej, Huawei w EMUI 11 zbliżył obsługę aplikacji do tej znanej z Windows i innych „dużych” systemów. Po aktualizacji możliwe będzie uruchamianie aplikacji w trybie okienkowym. Producent umożliwił przesuwanie i zmianę rozmiaru widoków poszczególnych programów. Ponadto na górze znajdą się trzy ikonki służące do minimalizacji, maksymalizacji i zamknięcia okna. Po zminimalizowaniu aplikacja zachowuje się jak dymek czatu w Messengerze.
EMUI 11 pozwala na strumieoniowanie kilku aplikacji jednocześnie / Foto: YouTube (Huawei Developers)
System EMUI 11 mimo wszystko nie został pozbawiony funkcji dzielonego ekranu.
Co ciekawe, nowy system Huaweia pozwala także na przesyłanie na zewnętrzny ekran kilku komponentów aplikacji na raz. Możemy np. oglądać jednocześnie obraz z galerii, aplikacji do notatek i przeglądarki. Warto wspomnieć o możliwości tłumacza w czasie rzyczywistym wspomaganego przez sztuczną inteligencję. Obsługuje on języki angielski, japoński, koreański i chiński. Możliwa jest translacja nie tylko tekstu, ale i obrazów obrazów.
EMUI 11 skupia się też na bezpieczeństwie, wydajności i zapewnienia stabilności.
EMUI 11 – dostępność
Nie wiadomo, na jakie urządzenia finalnie trafi stabilna wersja EMUI 11. Na konkrety musimy poczekać.
Zobacz również: Smartfony Huawei bez aktualizacji Androida? Producent dementuje