Aplikacja do odrabiania zadań domowych i tysiąca innych rzeczy
Dziś rano poruszaliśmy nietypową sprawę pewnej 37-letniej Brytyjki, która z poradą dotyczącą swojego życia uczuciowego zwróciła się do aplikacji ChatGPT. Zdesperowana kobieta zadała pytanie i zastosowała się do odpowiedzi, w efekcie czego po 5 latach małżeństwa wzięła rozwód. Ta sama darmowa aplikacja nadaje się doskonale do odrabiania zadań z języka polskiego, języka angielskiego i innych języków obcych. Trend powoli trafia do Polski, a już teraz jest obecny w wielu krajach świata.
Wystarczy wpisać do aplikacji konkretne polecenie, w dowolnym języku, a ChatGPT na nie odpowie. Przykłady? Napisz w języku angielskim zaproszenie na ślub. Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Czym dla człowieka jest tradycja? Typowo maturalne zadania nie są dla niego wyzwaniem. Sztuczna inteligencja ChatGPT może analizować wiersze, odpowiadać na pytania zamknięte i otwarte na podstawie dostarczonego jej tekstu… Może też poprawiać błędy w tekstach – wystarczy ją o to poprosić. Już teraz możliwości są ogromne, a to dopiero początek.
SI ChatGPT jest oczywiście „karmiona” rzetelną wiedzą, więc nie opowiada bajek, a na pytania odpowiada rzeczowo, konkretnie, szczerze i bez błędów.
ChatGPT is now able to nearly pass graduate exams such as some medical school exams.https://t.co/0yf7qAxLGE pic.twitter.com/T8a8ljFPba
— David Benaron (@SpottiCat) January 12, 2023
Niejednokrotnie tworzony przez ChatGPT tekst o wiele lepszy niż ten napisany przez przeciętnego ucznia. Nie wiadomo czy świadczy to źle o uczniach czy dobrze o rozwoju sztucznej inteligencji.
Nauczyciele są bezradni
ChatGPT może generować również wiarygodne artykuły akademickie. Nauczyciele najczęściej nie są w stanie ich rozróżnić od pracy studenta, a programy antyplagiatowe są nieskuteczne. ChatGPT nie kopiuje tekstów – on je tworzy od podstaw. Tak, styl jest bardzo „suchy” i schematyczny, a aplikacja ma tendencję do pisania dość kwiecistych historii i sięgania po liczne odniesienia, które są nie zawsze pożądane, ale wystarczy odrobina edycji tu i tam i…
Niektóre szkoły i instytucje edukacyjne w Stanach Zjednoczonych i innych krajach już teraz blokują chatbota ChatGPT napędzanego sztuczną inteligencją w szkołach w obawie, że uczniowie mogą używać tej technologii do wykonywania swoich zadań. Oczywiście to walka z wiatrakami, bo młodzież z komputerów korzysta przede wszystkim w domach.
W Holandii ponad 250 uczniów przyznało się, że korzystało z ChatGPT do odrabiania różnego rodzaju prac domowych. Niektóre szkoły w Niderlandach rozważają przeciwdziałanie temu poprzez zadawanie prac pisemnych w szkole, do domów zadając innego rodzaju prace.
Najpewniej powoli nadchodzi czas na to, aby przemyśleć, w jaki sposób uczniowie są nauczani i oceniani. Wygląda na to, że w przyszłości uczniów i studentów czeka więcej ustnych form sprawdzania wiedzy i mniej standardowych zadań domowych.
Gdzie korzystać z ChatGPT?
ChatGPT na oficjalnej stronie OpenAI ze względu na gigantyczne zainteresowanie chwilowo nie działa. Jego działanie zostanie przywrócone niebawem.
Źródło: amp.rnz.co.nz, newscientist