Tak wygląda Microsoft Windows 11. Masa grafik interfejsu po wycieku ISO systemu

Jan DomańskiSkomentuj
Tak wygląda Microsoft Windows 11. Masa grafik interfejsu po wycieku ISO systemu

{reklama-artykul}Od pewnego czasu pojawiało się coraz więcej plotek na temat Windowsa 11. System zapewne wkrótce doczeka się oficjalnej kompleksowej zapowiedzi, co sugeruje tajemniczy post Microsoftu i data 24 czerwca. Jednak już teraz dzięki Chińczykom do sieci wyciekła wczesna wersja ISO Windowsa 11, przez co mamy sporo grafik ukazujących wygląd systemu. Część podchodzi od samych Chińczyków, inne są autorstwa użytkowników z całego świata, którzy skorzystali już z nieoficjalnych źródeł ISO. Oczywiście to tylko podstawa do dalszych prac zespołu programistów i designerów, więc wiele może się jeszcze zmienić do czasu premiery czy nawet oficjalnej prezentacji jedenastki.

Windows 11 dostarcza zupełnie nowe Menu Start i Pasek Zadań

Pierwsza rzecz, która się rzuca w oczy, to zmiany na pasku zadań i w Menu Start. Nie przeprojektowano za bardzo obszaru po prawej stronie, gdzie znajdują się chociażby zegar, połączenia czy głośność, ale środek i lewa strona, to jedna z największych zmian w historii. Zawsze logo Windowsa otwierające Menu Start znajdowało się skrajnie po lewej. Microsoft w Windowsie 11 zamierza wyśrodkować wszystkie ikony przypiętych i otwartych programów oraz sam przycisk Start z logo systemu. Na szczęście będzie opcja przesunięcia na tradycyjny lewy skraj paska.

Windows 11Wyśrodkowanie Paska zadań, to ogromna nowość / Foto: windowslatest

Kolejną dużą zmianą po filozofii Windowsa 10 jest domyślna rezygnacja z aktywnych kafelków w Menu Start. Standardowo miałoby zawierać tylko rekomendowane pliki i programy (zapewne na bazie ostatnio otwieranych) i skokowo przewijaną listę przypiętych zainstalowanych aplikacji (po aktywacji „Wszystkich aplikacji” pojawia się kompletna lista w nieco bardziej klasycznym stylu). Poniżej ikonkę użytkownika z przejściem do jego opcji i przycisk do wyłączania czy restartu maszyny. Za to klikając prawym guzikiem myszy, znajdziemy część usuniętych funkcji w dodatkowym menu, podobnie jak ma to miejsce w dziesiątce czy ósemce.

Windows 11Nowe Menu Start i opcjonalne przywrócenie ikon z paska na tradycyjną lewą stronę / Foto: windowslatest

Jeśli jednak chcemy sięgnąć do dotychczasowego desingu, istnieje opcja przełączenia do starego motywu menu z Windowsa 10, choć (przynajmniej w testowym ISO, które wyciekło) trzeba się nieco nagimnastykować, bo wyłącznie modyfikacją wpisów w rejestrze. Poza tym okna dostały zaokrąglone rogi, a część ikon jest przeprojektowana. Od razu narzucają się skojarzenia z uśmierconym niedawno Windowsem 10X.

Windows 11Dodatkowe menu pod przyciskiem Start (i przesunięcie ikon do lewej) – podobne do tego z Windowsa 10 / Foto: windowslatest

Wiele aplikacji bez większych zmian, choć widać inspiracje Windowsem 10X

Na pierwszy rzut oka zauważalnym (lub nawet jakimkolwiek) zmianom nie uległo np. Centrum akcji (rozwijane na pasku zadań po prawo), Menadżer zadań, Microsoft Store czy Mój komputer (a raczej Ten komputer – mi utkwiła jeszcze nazwa ze znacznie starych odsłon okienek) i Eksplorator plików. Przynajmniej poza ikonami. Wyszukiwanie aktywowane ikoną z paska zadań nieco różni się. Obecnie standardowym widokiem jest cały pasek wyszukiwania, ale można go przełączyć do ikony, co także sam robię z racji oszczędności miejsca. Przy okazji możemy też posłuchać motywu dźwiękowego włączania u wyłączania systemu.

Windows 11Menu wyszukiwania różni się tylko nieznacznie / Foto: windowslatest

Świetnym dodatkiem jest możliwość ustalenia konkretnego wymiaru okna i jego pozycji już przy naciśnięciu na maksymalizację. W Windowsie 10 musimy przesunąć je blisko krawędzi ekranu, a w 11 dostaniemy szybsze i bardziej zaawansowane dojście do tej funkcji z aż czterema układami do wyboru. Często pracuję dzieląc monitor na dwa okna (zwykle edytor tekstu i przeglądarka internetowa) i na pewno nie jestem w tym odosobniony, więc to świetny ukłon w stronę takich użytkowników.

Windows 11Bardzo przydatna nowość – jeszcze łatwiejsze pozycjonowanie wielu okien na ekranie / Foto: The Verge

Aktywne kafelki może zniknęły z Menu Start, ale będą miały w Windowsie 11 specjalne dedykowane miejsce. Na zrzucie ekranu, który je przedstawia, widzimy aktywację ikoną Widgets z Paska zadań i obecność wielu różnych elementów. Są wśród nich chociażby pogoda, informacje ze świata, statystyki sportowe czy notowania giełdowe. Tak, dobrze kojarzycie. To ten sam element, który jest już znany z ostatniej dużej aktualizacji Windowsa – Wiadomości i zainteresowania.

Czy to wszystkie nowości w wyglądzie Windowsa 11? Zapewne nie, ale trzeba poczekać na jeszcze lepsze zaznajomienie się z ostatnim buildem osób, które skorzystały z wycieku ISO czy po prostu uzbroić się w cierpliwość aż do oficjalnej prezentacji Microsoftu.

Windows 11Aktywne kafelki mają nowe miejsce, ale zniknęły z Menu Start / Foto: The Verge

Zobacz również: Dostawy nieco wzrosły, ale ceny kart graficznych wciąż są absurdalne. Rynek niezmiennie zachwiany

Źródło i foto: windowslatest (1) (2) (3) (4) / The Verge

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.