TikTok w Polsce bez ciekawej funkcji. To wina Unii Europejskiej

Piotr MalinowskiSkomentuj
TikTok w Polsce bez ciekawej funkcji. To wina Unii Europejskiej

Wygląda na to, że polscy użytkownicy nie skorzystają z programu TikTok Lite Rewards, który niedawno został wprowadzony na terenie kilku państw. Producent zobowiązał się do trwałego wycofania nowości z terenu Unii Europejskiej – wszystko po to, by zapewnić całkowitą zgodność z aktem o usługach cyfrowych. Przy okazji poznaliśmy kontekst całej sytuacji oraz oficjalny powód, dla którego nie ma miejsca dla tego typu rozwiązań. Czy jednak będzie zgoda dla swego rodzaju alternatywy? Poniżej znajdziecie wszystkie najważniejsze szczegóły.

TikTok nie ma zgody na wprowadzenie interesującej funkcji

Największe platformy społecznościowe od dłuższego czasu mierzą się z zarzutami dotyczącymi zbyt luźnego podejścia do prywatności i bezpieczeństwa danych swoich konsumentów. Sytuacja zyskała na dynamice w początkowych miesiącach bieżącego roku, kiedy to Unia Europejska wdrożyła dwa ważne akty prawne m.in. zwiększające kontrolę użytkowników nad wrażliwymi informacjami oraz wymuszające wprowadzenie dodatkowych mechanizmów przez technologicznych gigantów.

Dowiedzieliśmy się właśnie, że Komisja Europejska zadecydowała o trwałym wycofaniu programu TikTok Lite Rewards z państw członkowskich UE. Przystał na to producent aplikacji i przy okazji zobowiązał się do nieinicjowania żadnego innego programu obchodzącego zakaz. Każde kolejne naruszenie stanowiłoby złamanie aktu o usługach cyfrowych, co finalnie doprowadziłoby do nałożenia grzywien. Tym samym nareszcie zamknięto postępowanie wszczęte 22 kwietnia bieżącego roku.

Co ciekawe, to pierwszy taki przypadek od momentu implementacji wyżej wspomnianych rozporządzeń. Komisja Europejska miała zrobić wszystko, by zapobiec naruszeniom bezpieczeństwa i dobrostanu użytkowników korzystających z mediów społecznościowych. TikTok Lite Rewards miał przyczyniać się do występowania uzależnień i bezpośrednio zagrażać zwłaszcza młodym internautom. Dobra, ale czym tak naprawdę jest zablokowane rozwiązanie?

Mowa o odrębnej wersji aplikacji, która umożliwia uzyskiwanie punktów podczas wykonywania niektórych zadań (oglądanie i publikowanie filmów, śledzenie twórców). Takie mechanizmy mogą stymulować zachowania uzależniające i przez to mieć potencjalnie negatywny wpływ na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Program uruchomiono też bez uprzedniej starannej oceny związanego z nim ryzyka, co także zaniepokoiło przedstawicieli organu regulacyjnego. Początkowo usługa działała w Hiszpanii i Francji, teraz oczywiście została wycofana z tamtych rejonów.

Komisja Europejska zajmuje się także innymi koncernami

Jeśli zaś chodzi o dalsze kroki, to Komisja Europejska będzie teraz uważnie monitorować przestrzeganie wiążących zobowiązań oraz innych obowiązków wynikających z aktu o usługach cyfrowych. Warto przy okazji zaznaczyć, iż wobec platformy TikTok toczy się jeszcze jedno postępowanie początkowo wszczęte 19 lutego. Oprócz tego pod lupą znajdują się Twitter (X), AliExpress oraz Meta.

Zakładam, że wiele osób chciałoby skorzystać z TikTok Lite Rewards, by chociażby zgarnąć niewielkie środki pieniężne czy inne benefity. Nie będzie to jednak możliwe.

Źródło: Komisja Europejska / Zdjęcie otwierające: unsplash.com (@visuals)

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.