Folding@home to jeden z najpopularniejszych i najstarszych projektów internetowych, realizowany przez Uniwersytet Stanford w Stanach Zjednoczonych. Projekt ten od 1 października 2000 roku bada sposób, w jaki cząsteczka białka składa się w przestrzeni. Każde nieprawidłowe złożenie się prowadzi do powstawania białek wywołujących choroby. Na podstawie analizy danych z aplikacji naukowcy mogą wyciągać wiele wniosków pomagających usprawnić rozwój nowoczesnej medycyny.
Utrzymanie badań jest możliwe za sprawą tysięcy prywatnych komputerów osobistych z całego świata, których właściciele użyczają ich mocy obliczeniowej, tworząc tym samym swojego rodzaju „superkomputer”, wykonujący niezbędne analizy. Teraz, za pomocą klienta programu Folding@home, każdy z Was może pomóc znaleźć lek na chorobę COVID-19, wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2.
Zainstaluj Folding@home, pomóż zwalczyć pandemię
Aby pomóc wystarczy dysponować komputerem osobistym – laptopem lub komputerem stacjonarnym. Oczywiście im większa jest wydajność urządzenia, tym lepiej. Następnie, należy pobrać aplikację Folding@home. Znajdziecie ją w tym miejscu, w naszej bazie plików.
Po pobraniu, zainstalowaniu aplikacji i utworzeniu profilu (lub podjęciu decyzji o pomocy anonimowej), zerknijcie w stronę listy „I support research fighting”. Pragnąc przyczynić się do odnalezieniem leku na COVID-19 wybierzcie „Any disease” (domyślna opcja). Obecnie ta właśnie choroba ma w ramach projektu najwyższy priorytet.
Pomagaj razem z nami!
Zapraszamy gorąco do dołączenia do zespołu INSTALKI.pl w ramach projektu Folding@home. Na etapie podawania pseudonimu wystarczy wpisać numer 240912 w polu Team Number. Jeśli założyliście już profil, możecie go edytować klikając na „Change Identity” pod swoim nickiem, w lewym górnym roku okna programu.
W panelu sterowania narzędziem możecie określić też jak wiele zasobów systemowych chcecie poświęcić na rzecz badań. Komputery mogą wykonywać obliczenia w tle przez cały czas (opcja „While I’m working”) i nawet tego nie odczujecie, o ile tylko oddelegujecie do tego celu sensowną ilość mocy obliczeniowej (kilka, kilkanaście procent, w zależności od urządzenia). Jeśli w danym momencie nie spędzacie czasu przed komputerem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poświęcić nawet 90-100% mocy obliczeniowej swojego sprzętu. Wybranie opcji „Only when idle” sprawi, że obliczenia wykonywane będą tylko w razie wykrycia nieaktywności użytkownika komputera.
Korzystając z Folding@home można wspomagać także walkę z innymi groźnymi chorobami. Od blisko dwudziestu lat użytkownicy aplikacji realnie pomagają w odnajdowaniu nowych metod zwalczania choroby Parkinsona, Alzheimera czy nawet raka. Nawet jeśli wydaje się Wam, że na przestrzeni tego czasu nie miał miejsca żaden przełom, mylicie się. Na podstawie badań prowadzonych w ramach projektu Folding@home napisano wiele prac, które znacząco wspomogły rozwój technologii wspomagających leczenie różnych chorób.