Ubuntu obchodzi siódme urodziny

RafkoSkomentuj
Ubuntu obchodzi siódme urodziny
Shuttleworth pracował w latach 90 w Debianie, jednak pomysł własnego projektu zrodził się, gdy założyciel zdał sobie sprawę, że chce poprowadzić prace w innym kierunku. Pieniądze na projekt Ubuntu znalazły się po sprzedaży Thawte, należącej do Shuttlewortha firmy zajmującej się cyfrowymi certyfikatami. Shuttleworth założył Canonical w marcu 2004 r., po czym wspólnie z grupą zapaleńców stworzył rozwinięcie Debian Linux, które znamy jako Ubuntu. Kierując się hasłem „Linux dla ludzi”, zespół Canonical dbał o to, by stworzyć przystępną, przyjazną dla użytkownika dystrybucję Linuksa, która miałaby się pojawiać w nowej wersji co sześć miesięcy oraz jako edycja Long Term Support (LTS) co dwa lata.

Pierwsze wydanie, 4.10 (wówczas przyjęto numerację wersji wg klucza rok – miesiąc), zostało nazwane „Warty Warthog” – „Sprawny guziec” (tłum. aut.) ze względu na krótki czas, w którym zespół dokonał opracowania wersji. Trudno powiedzieć, by Ubuntu 4.10 było w pełni dopracowane i funkcjonalne. Wśród wybranych aplikacji w pierwszym Ubuntu pojawiły się: GNOME 2.8, Firefox 0.9, OpenOffice.org 1.1.2, Gaim Instant Messenger 1.0 czy GIMP 2.0.

Dziś Ubuntu stało się najpopularniejszą z dystrybucji Linuksa. Projekt posiada prężną społeczność użytkowników, programistów i wolontariuszy, którzy z pewnością przyczynili się do utrzymania tej pozycji. Po latach przyszedł czas na coraz bardziej ambitne zmiany. Najnowsze wydanie, wersja 11.10, Oneiric Ocelot, stawia poprzeczkę na tyle wysoko, by móc konkurować z najbardziej znanymi systemami komercyjnymi. Zespół rozwija obecnie takie zagadnienia, jak synchonizacja z cloud computing lub zapewnienie działania na procesorach ARM. W kwietniu 2012 ma się ukazać wersja LTS Ubuntu 12.04, która będzie się nazywać „Precise Pangolin”.

Źródło: Heise – Sto lat!

Udostępnij

Rafko