Ukryte i nieoczywiste funkcje iOS 16. Poznaj je wszystkie

Maksym SłomskiSkomentuj
Ukryte i nieoczywiste funkcje iOS 16. Poznaj je wszystkie
iOS 16 jest już z nami od ponad tygodnia, a ja mam okazję korzystać z niego na swoim iPhone 14 Pro Max 1 TB. Po zainstalowaniu aktualizacji iOS 16.0.1 oraz iOS 16.0.2 wszystko zdaje się działać naprawdę dobrze. Stopniowo oswajam się z iOS po przesiadce ze smartfona z Androidem i wydaje mi się, że jest w nim kilka interesujących nowinek, na które warto zwrócić uwagę. I nie, nie chodzi mi wcale o Dynamiczną Wyspę. To zbyt oczywiste.

Czytaj również: 24 godziny z iPhone 14 Pro Max 1 TB. To lubię, tego nie

1. Usuń bloatware od Apple

Apple jak zdecydowana większość producentów smartfonów lubi zasypywać użytkownika swoimi mniej i bardziej przydatnymi preinstalowanymi aplikacjami. Ja jestem przyzwyczajony do ekosystemy Google, apek Google i w związku z tym postanowiłem pozbyć się zbędnych narzędzi. Jak się okazuje, lista apek, które da się usunąć w iOS 16 wzrosła względem poprzednich wydań systemu. Na mojej liście „do ostrzału” znalazły się między innymi:

  • Giełda
  • Podcasty
  • Znajdź
  • Skróty
  • iTunes Store
  • Watch
  • Fitness
  • Notatki
  • TV

W dowolnym momencie można je przywrócić.

iphone 14 pro max 1 tb

iPhone 14 Pro Max. | Źródło: mat. własny

2. Synchronizuj rozszerzenia w Safari jak w Chrome

Użytkownicy smartfonów z iOS przywykli już zapewne do tego, że niektóre funkcje w sofcie Apple dedykują nierzadko lata po tym, jak pojawią się na Androidzie. W Google Chrome synchronizowanie rozszerzeń pomiędzy urządzeniami działa od dawna. Teraz pojawiło się również w Safari, a przynajmniej w przypadku wybranych narzędzi. Jeśli zainstalowałeś garść rozszerzeń na swoim Macu, możesz wygodnie zsynchronizować je ze smartfonem iPhone w taki sposób, aby błyskawicznie na nim zagościły.

3. Konwertuj waluty z poziomu aparatu

Genialne, naprawdę! Po co każdorazowo przeliczać ceny przebywając za granicą, skoro można wykorzystać doskonałą nowość z iOS 16?! Konwersja walut za pomocą aparatu jest genialna. Wystarczy włączyć apkę aparatu, skierować aparat na cenę, kliknąć przycisk skanowania w prawym dolnym rogu ekranu i wybrać opcję konwersji na złotówki. Takie to proste.

4. Edytuj i usuwaj wysłane wiadomości w iMessage

 
Edytowanie postów na Twitterze wciąż nie jest możliwe, ale Apple w iOS 16 wprowadziło długo wyczekiwaną opcję edycji i usuwania wysłanych wiadomości w iMessage. Edytowanie wysłanej wiadomości jest proste, bowiem wystarczy przytrzymać palec na niej palec i wybrać opcję „edytuj”. Usuwanie wysłanych wiadomości jest możliwe przez 5 minut od jej wysłania. Tutaj haczyk: odbiorca wiadomości musi korzystać ze smartfona z iOS 16. Jak usunąć wysłaną wiadomość na iOS 16? Stuknij w wiadomość, przytrzymaj na niej palec i wybierz „cofnij wysłanie”.

ios edycja
Źródło: mat. własny – zrzut ekranu

Zobacz też: Babcia dała mi pieniądze na iPhone’a 14 Pro Max 1 TB. Oto, co wolę sobie kupić

5. Zabezpieczaj notatki poprzez Face ID

Face ID to świetna funkcja, która moim zdaniem przewyższa uciążliwe w pewnych warunkach korzystanie z odcisku palca. Jeżeli nie zdecydowałeś się odinstalować apki Notatki na iOS 16 na rzecz na przykład Google Keep, musisz wiedzieć, że każdą z notatek możesz zabezpieczyć przed niepowołanym dostępem. Otwórz aplikację, stuknij w notatkę, którą chcesz zabezpieczyć i przytrzymaj na niej palec, po czym wybierz „zablokuj”. Oczywiście musisz wcześniej ustawić Face ID w systemie. Notatki da się też zabezpieczyć tym samym kodem dostępowym co telefon.

6. Włącz haptykę na wirtualnej klawiaturze iOS 16

Jeśli często robisz literówki pisząc na wirtualnej klawiaturze w smartfonie, w iOS 16 z pomocą przychodzi haptyczna reakcja zwrotna na wszelakie tapnięcia. Musisz ją najpierw aktywować. Wybierz „Ustawienia” -> „Dźwięki i haptyka” -> i zaznacz „sygnały haptyczne”. Możesz określić czy ma być wykorzystywana w trybie dzwonka oraz cichym czy tylko w jednym z nich. Haptyka zostanie włączona przy sterowaniu i interakcji, nie tylko pisaniu wiadomości.

7. Zapomnij o przypadkowym rozłączaniu połączeń

Znam kilka osób narzekających na to, że zdarza im się rozłączać rozmowy telefoniczne przypadkowym naciśnięciem przycisku blokady ekranu w iOS. Nie pytajcie mnie dlaczego tak się dzieje, ale dzieje się… i już. Jeśli masz ten sam problem na smartfonie z iOS 16, zmień jedną z opcji systemowych. Otwórz „Ustawienia” -> „Dostępność” -> „Dotyk” i zaznacz opcję „nie kończ połączeń po zablokowaniu”. Od teraz zablokowanie urządzenia nie będzie wiązało się z zakończeniem połączenia.

wibr
Źródło: mat. własny – zrzut ekranu

Znasz inne triki, sztuczki lub po prostu ciekawe, nieoczywiste ustawienia w iOS 16? Podziel się nimi z innymi w komentarzu.

Źródło: mat. własny

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.