Wczesna wersja Androida Q już dostępna. Oto najciekawsze funkcje systemu

Piotr MalinowskiSkomentuj
Wczesna wersja Androida Q już dostępna. Oto najciekawsze funkcje systemu
{reklama-artykul}O tytułowej odsłonie systemu od Google mówiło się dosyć głośno na przestrzeni ostatnich miesięcy. Długi czas oczekiwania jednak wreszcie nadszedł końca i użytkownicy mogą testować już pierwszą oficjalną wersję beta Androida Q.

Osoby oczekujące rewolucyjnych zmian względem Androida Pie niestety raczej będą zawiedzione. Google skupiło się bowiem na ulepszeniu istniejących już mechanik i funkcji. Nie oznacza to jednak, że nowy Android nie ma do zaoferowania nic ciekawego – poniżej znajdziecie kilka interesujących zmian, jakimi system raczy konsumentów.

Chyba jedną z najbardziej wyczekiwanych nowości jest wprowadzenie ciemnego motywu. W wersji beta nie jest on może jakiś spektakularny, lecz wygląda na to, iż Google koniec końców postanowiło wysłuchać głosów użytkowników i zaimplementowało pełnoprawny tzw. Dark Mode do Androida. W dostępnej wersji beta nie ma co prawda specjalnego włącznika odpowiadającego za tę funkcję – należy wejść w tryb oszczędzania baterii i dopiero wtedy nasz telefon przejdzie na ciemną stronę mocy.

android_q_1.jpgCiemny motyw w Android Q Beta / Foto: Beebom

Niewątpliwie ciekawą innowacją jest implementacja trybu desktopowego. Jest to rozwiązanie przywodzące na myśl chociażby Samsung DeX czy Windows Continuum. Android Q zawiera opcję „Wymuś tryb pulpitu” w sekcji dla programistów. W udostępnionej wersji beta nowość nie jest jeszcze finalna gotowa, lecz niewątpliwie za jakiś czas będziemy mogli podziwiać desktopowy tryb w całej okazałości.

android_q_2.jpg

Tryb desktopowy w Android Q Beta / Foto: XDA Developers
Google zdecydowało się również na dodanie rejestratora ekranu, który obecnie znajduje się w jeszcze wcześniejszej fazie rozwoju, aniżeli powyższy tryb desktopowy. Jego interfejs nie jest kompletny i telefon blokuje się przy próbie zatrzymania nagrywania, jednak miło, iż Android zyska tą ciekawą możliwość – wreszcie nie będzie trzeba pobierać aplikacji od firm trzecich.

android_q_3.jpgRejestrator ekranu w Android Q Beta / Foto: Beebom

Użytkownicy Androida Q będą mogli także w prostszy sposób połączyć się z siecią Wi-Fi. Nowe rozwiązanie polega na udostępnieniu specjalnego kodu QR – dzięki temu mamy pewność, że nasza sieć będzie dostępna jedynie dla znajomych czy rodziny i nie wpadnie w niepożądane ręce. Jest to kolejny krok do uczynienia systemu Android bezpieczniejszym.

android_q_4.jpgNowy sposób łączenia się z siecią Wi-Fi w Android Q Beta / Foto: Beebom


Jeśli już mowa o prywatności, to oczywiście nie można pominąć podarowaniu konsumentom dodatkowej kontroli nad uprawnieniami przyznanymi określonym aplikacjom. Teraz każdej aplikacji możemy w każdym momencie zablokować lub przyznać dostęp do konkretnych danych. Programy będą miały również ograniczony dostęp do identyfikatorów urządzeń pokroju numeru IMEI czy numeru seryjnego.

android_q_5.jpgUstawienia prywatności w Android Q Beta / Foto: Beebom

Nacisk na bezpieczeństwo zwiększony został również w kwestii lokalizacji. Wcześniej jeśli zezwoliliśmy danej aplikacji na pobieranie naszego położenia, to tej decyzji nie mogliśmy cofnąć. Teraz się to zmieni – użytkownik będzie mógł udzielić pozwolenia także na czas, w którym program będzie otwarty i używany albo w ogóle go nie przyznawać.

android_q_6.jpg

 Ustawienia dostępu do lokalizacji w Android Q Beta / Foto: Beebom
Pojawiła się również opcjonalność zmiany akcentów kolorystycznych systemu – wybierać można pomiędzy niebieskim, czarnym, zielonym oraz fioletowym. Niewykluczone, że w pełnoprawnej wersji Androida pojawi się o wiele więcej opcjonalności. Dopasowanie koloru do np. tapety brzmi ciekawie.

android_q_7.jpgZmiana akcentów kolorystycznych w Android Q Beta / Foto: Beebom

Na sam koniec warto wspomnieć o pojawieniu się opcji cofania przypadkowo usuniętych ikon z pulpitu. Zapewne nie raz zdarzyło się wam omyłkowo zlikwidować z ekranu jakiś skrót – teraz po wykonaniu tej czynności wystarczy jedynie kliknąć w wyświetlony przycisk Cofnij, a ikona wróci na swoje miejsce.

android_q_8.jpgOkno przywracania usuniętej ikony w Android Q Beta / Foto: Beebom

Źródło: Beebom

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.