Wehikuł czasu w Google Earth Pro
Google Earth korzysta ze zdjęć wykonanych na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Dzięki nim wszyscy możemy doświadczyć tego, jak mocno działalność człowieka (i nie tylko) zmodyfikowała ziemskie krajobrazy. Potrzebujecie do tego odrobinkę przestarzałej już apkiGoogle Earth Pro, którą za darmo pobierzecie z poziomu naszej bazy oprogramowania.
1. Gdy pobierzesz już omawiane wyżej narzędzie, uruchom je i w pasku wyszukiwania w lewym górnym rogu wpisz nazwę interesującego Cię obszaru. Możesz wskazać nawet bardzo dokładny adres. W menu na dole po lewej stronie możesz włączać i wyłączać warstwy – jeśli nie chcesz widzieć dróg lub budynków 3D, ukryj ich widoczność.
2. Teraz zainteresować Cię powinna ikona zegara.
Źródło: mat. własny – zrzut ekranu
Kliknij na nią, a zostanie wyświetlona oś czasu, z poziomu której zmienisz rok wykonania zdjęć satelitarnych. Sięgają one w większości przypadków 1984 roku, choć kilka miejsc na Ziemi zobaczysz na fotografiach z lat… 30′ ubiegłego wieku. Zerknij na przykład na Dubaj, którego dzisiejsze tereny w znacznej części pokrywała pustynia. A teraz…
Źródło: mat. własny – zrzut ekranu
Polecam zobaczyć, jak zmieniała się okolica, w której mieszkasz. Czasem nie trzeba odbywać wirtualnej podróży do odległego miejsca, aby zdziwić się temu, jak szybko postępują przemiany.
Zmiany na Ziemi możesz podejrzeć również w przeglądarce
Jeżeli nie chcesz instalować aplikacji, zmiany na Ziemi w najpopularniejszych lokacjach prześledzisz także w webowej wersji Google Earth, pod tym adresem. Wystarczy kliknąć w koło okrętowe, czyli zakładkę „Odkrywca”, a następnie wybrać zakładkę „Przyroda” i kafelek „Timelapse in Google Earth”.
Źródło: mat. własny – zrzut ekranu
Teraz z menu po prawej możesz zobaczyć „featured locations”, czyli wybrane przez Google miejsca, gdzie zmiany były najbardziej posunięte. Poniżej możesz określić tematykę zmian – wycinanie lasów, globalne ocieplenie, czy też zwiększanie się powierzchni miast.
Źródło: mat. własny – zrzut ekranu
Dostęp do powyższej funkcji uzyskasz także pobierając mobilną wersję aplikacji Google Earth na smartfony z Androidem.
Źródło: mat. własny