WhatsApp się zmienia. Napiszesz do ludzi z innych komunikatorów

Piotr MalinowskiSkomentuj
WhatsApp się zmienia. Napiszesz do ludzi z innych komunikatorów

WhatsApp już wkrótce wzbogaci się o funkcję, która jest pokłosiem unijnych przepisów. Już niedługo aplikację wykorzystamy do tego, by przeprowadzić rozmowę z osobami używającymi innych komunikatorów. Brzmi to dosyć absurdalnie, ale producent tak naprawdę nie ma wyjścia – musi udostępnić użytkownikom taką funkcję. Właśnie poznaliśmy szereg szczegółów odnośnie do nadchodzącego rozwiązania, jak będzie ono tak właściwie działać?

WhatsApp pod przymusem otwiera się na inne komunikatory

WhatsApp to jeden z najpopularniejszych komunikatorów na świecie. Odpowiada za niego firma Meta, która przez unijnych regulatorów zakwalifikowana została do grona podmiotów objętych aktami o usługach i rynkach cyfrowych. Tym samym niezbędne okaże się wprowadzenie wielu zmian na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Jedną z nich jest implementacja opcji zwiększających konkurencyjność najbardziej wpływowych aplikacji. Zerknijmy na to wszystko nieco bliżej.

Możliwość komunikacji międzyplatformowej testowana jest od dawna. Proces najprawdopodobniej nie należy do najłatwiejszych, więc nie ma nic dziwnego w tym, że wersja beta aplikacji regularnie otrzymuje testowe wersje nowości. Redakcja portalu WABetaInfo dała właśnie znać o kolejnym odkryciu, które stanowi dosyć jasną wskazówkę odnośnie do tego, czego wkrótce mogą spodziewać się internauci. Zresztą, zobaczcie sami.

Doczekaliśmy się rozwoju funkcji o nazwie „Zarządzaj czatami innych firm”, która będzie całkowicie opcjonalna. Użytkownik w każdym momencie może podjąć decyzję, by zrezygnować z komunikacji międzyplatformowej. To także wymóg Unii Europejskiej – koncerny muszą podarować użytkownikom większą kontrolę nad udostępnianymi danymi i przeróżnymi preferencjami. To samo tyczy się wyboru komunikatora, wszystko zależy od konsumenta.

Powyżej widoczna sekcja będzie tak naprawdę centrum dowodzenia wszystkimi konwersacjami. Bez problemu pozbędziemy się mniej zaufanych komunikatorów i zostawimy te, co do których mamy pewność. Warto jednak przy okazji pamiętać o jednej rzeczy. Rezygnacja z obsługi wybranej obsługi nie spowoduje, że konwersacja go dotycząca zostanie automatycznie zlikwidowana.

Na szczegóły jeszcze poczekamy

Każda taka rozmowa przejdzie natomiast w tryb „tylko do odczytu”. Zniknie w ten sposób możliwość wysyłania, jak i odbierania nowych wiadomości. Wątek jednak należy usunąć ręcznie, co jest raczej bardzo dobrą wiadomością i daje użytkownikowi dodatkową porcję kontroli. Wciąż mówimy jednak wyłącznie o kilku aspektach, nad którymi pracuje WhatsApp.

Wszystkie informacje o komunikacji międzyplatformowej poznamy zapewne bardzo niedługo, bowiem DMA wchodzi w życie jeszcze na przestrzeni marca bieżącego roku. Gdy tylko pojawi się stosowny komunikat od firmy Meta, to przygotujemy dla Was szczegółowy wpis opisujący wszelkie zmiany. Tymczasem należy uzbroić się w odpowiednią dawkę cierpliwości i mieć nadzieję na to, że konsumenci otrzymają rozwiązania z prawdziwego zdarzenia.

Źródło: WABetaInfo / Zdjęcie otwierające: unsplash.com (@ademay)

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.