Kod źródłowy Winamp udostępniony. Uwaga: to nie opensource

Maksym SłomskiSkomentuj
Kod źródłowy Winamp udostępniony. Uwaga: to nie opensource

W wielu mediach przeczytaliście już lub dopiero przeczytacie, że w sieci udostępniono kod źródłowy Winamp na zasadach opensource. Absolutnie tak się nie stało i uważajcie, aby nie złamać prawa. Prawdą jest natomiast to, że kod źródłowy ikonicznego programu pojawił się na GitHub, zgodnie z obietnicą złożoną w maju. Towarzyszy temu zaproszenie do wspólnych prac nad narzędziem.

Kod źródłowy Winamp udostępniony, ale to nie opensource

Winamp był swojego czasu odtwarzaczem muzycznym zainstalowanym na większości komputerów w Polsce. W jego popularyzacji pomogła era „empetrójek” i innych formatów muzycznych, pobieranych dość frywolnie za pośrednictwem torrentów oraz form dyskusyjnych. Winamp z upływem czasu stracił na znaczeniu na rzecz serwisów z muzyką na żądanie, a po przejęciu Nullsoftu przez AOL w 2013 prace nad nim zawieszono. Zmiana właściciela na Radionomy w 2014 roku niewiele zmieniła, pomimo kilku idei na rozwój aplikacji. Teraz w końcu coś może się zmienić.

Zgodnie z obietnicą złożoną w maju 2024 roku, w sieci zagościł kod źródłowy programu Winamp. Stało się to 24 września, dokładnie w 30 lat po tym, jak z Internetu można było pobrać pierwsze jego wydanie. Wbrew doniesieniom niektórych mediów kodu nie udostępniono na zasadach opensource. Społeczność poprzez uzyskanie wglądu do kodu ma pomóc rozwijać apkę.

Właściciel Winamp na GitHub umieścił kod źródłowy narzędzia, powiązane z nim biblioteki i narzędzia deweloperskie, mające pomóć innym naprawiać błędy i tworzyć nowe funkcje. Licencja stanowczo zabrania jednak dystrybuowania zmodyfikowanego oprogramowania. To kluczowa różnica względem zasad oprogramowania otwartoźródłowego.

Jednym słowem: chcesz pomóc? Pomagaj. Chcesz bawić się i modyfikować Winamp na własne potrzeby? Zrób to. Pamiętaj przy tym, aby nie naruszyć licencji. Do tej pory stworzono już około 1000 forków Winampa, którego kod źródłowy znajdziesz w tym miejscu.

Udanej zabawy!

Źródło: Winamp, GitHub

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.