Windows 11 24H2 już jest. Liczba nowości może przytłoczyć

Piotr MalinowskiSkomentuj
Windows 11 24H2 już jest. Liczba nowości może przytłoczyć

Windows 11 24H2 jest już dostępny dla większości konsumentów. Microsoft poinformował o rozpoczęciu wdrażania długo wyczekiwanej aktualizacji. Najbardziej zadowolone będą osoby posiadające komputer Copilot Plus, bowiem mogą oni liczyć na szereg zaawansowanych funkcjonalności wykorzystujących sztuczną inteligencję. Pozostałe osoby także zyskają mnóstwo przydatnych rozwiązań – poniżej znajdziecie opis wszystkich z nich.

Windows 11 24H2 – co wprowadza aktualizacja?

Na temat aktualizacji Windows 11 24H2 słyszymy od dawna. Technologiczny gigant niejednokrotnie unikał wskazania konkretnego terminu debiutu nowości. Mimo wszystko testerzy regularnie mogli sprawdzać nadciągające opcje pokroju zmiany zastosowania przycisku Copilot czy zmiany działania kontrowersyjnego systemu Recall. Oczywiście regularnie byliśmy świadkami wypuszczania pomniejszych aktualizacji, lecz niektóre z nich nie działały tak, jak powinny.

Microsoft poinformował, że Windows 11 24H2 jest wdrażany na poszczególnych komputerach od 1 października bieżącego roku. Firma zachęca do regularnego sprawdzania sekcji Windows Update oraz aktywacji obecnego tam przełącznika „Uzyskaj najnowsze aktualizacje, gdy tylko będą dostępne”. Warto zaznaczyć, że nie każdy otrzyma update w tym samym momencie. Dlatego też nie zdziwcie się, gdy przywędruje on do Was za kilka tygodni. Producent nie ukrywa, iż najnowsza wersja oprogramowania jest czymś więcej niż tylko corocznym powiewem świeżości.

Nowości dostępne wyłącznie na komputerach Copilot+

Microsoft obiecuje „skok w nową erę technologii wspieranych sztuczną inteligencją”. Ma pomóc w tym obecność napisów na żywo – funkcja pozwoli tłumaczyć na angielski treści audio i wideo. Przyda się ona szczególnie osobom niesłyszącym lub niedosłyszącym, który zyskają automatyczną transkrypcję. Na samym początku rozwiązanie obejmie 44 języki i co ciekawe, nie trzeba być podłączonym do sieci.

Użytkownicy mogą skorzystać z funkcji Cocreator w kultowym programie Paint. Pozwala ona na tworzenie obrazów za pomocą sztucznej inteligencji. Wystarczy wprowadzić monit tekstowy i rozpocząć rysowanie – potem technologia wygeneruje piękną grafikę na podstawie naszego szkicu. Aplikacja umożliwia dostosowanie poziomu kreatywności czy wybranie określonego stylu.

Interesującą nowością jest również Windows Studio Effects, które to rozwiązanie automatycznie poprawia oświetlenie i anuluje odgłosy podczas połączeń wideo. Oprócz tego konsumenci mogą liczyć na automatyczne obramowanie, symulowanie kontaktu wzrokowego, efekty tła, kreatywne filtry oraz koncentrację na głosie. Dzięki temu prezentacje dowolnej zawartości mają być przyjemniejsze i narażone na znacznie mniej niezależnych od nas problemów.

Auto Super Resolution to rozwiązanie skierowane przede wszystkim do zwolenników gier wideo. Chodzi automatyczne obniżenie rozdzielczości w celu zwiększenia liczby klatek na sekundę. Potem sztuczna inteligencja stosownie ulepszy wcześniej popsute elementy bez wpływu na wydajność czy płynność. Funkcja jest automatycznie włączona i stosowana do produkcji zweryfikowanych przez Microsoft.

Ostatnią wymienianą nowością jest Photos Restyle Image oraz Image Creator. Opcje te znajdziecie we wbudowanej aplikacji Zdjęcia i dzięki nim przekształcicie dowolne grafiki oraz stworzycie nowe przy pomocy sztucznej inteligencji. Bez problemu dodacie kreatywne dodatki czy zmienicie styl wrzuconego obrazu.

Nowości dostępne dla wszystkich użytkowników

Microsoft informuje o wsparciu dla standardu Wi-Fi 7, co ma stanowić „transformację technologii bezprzewodowej, zapewniającą niezrównaną szybkość, niezawodność i wydajność”. Teoretycznie mówimy o 4x szybszych prędkościach niż w przypadku Wi-Fi 6. Skorzystanie z technologii wymaga rzecz jasna posiadania kompatybilnego sprzętu, więc upewnijcie się czy znajduje się on na Waszym wyposażeniu.

Jeśli już przy łączności jesteśmy, to Windows 11 24H2 wprowadza ulepszenia dźwięku Bluetooth LE dla pomocniczych urządzeń słuchowych.

Odświeżono sekcję szybkich ustawienia – teraz zacznie łatwiej dodamy nowe akcje oraz zmienimy ich położenie. Usprawniono przy okazji pasek zadań, skąd sprawniej zarządzimy łącznością sieciową dzięki animowanym ikonom czy przycisku odświeżania dla sieci Wi-Fi.

Zmienił się także nieco Eksplorator plików – dzięki poprawkom zarządzanie plikami jest znacznie płynniejsze oraz bardziej intuicyjne. Łatwiej też przenosić zawartość pomiędzy konkretnymi folderami z poziomu paska adresu (osobiście marzyłem o tej nowości od wielu lat). Wprowadzono też wsparcie dla tworzenia archiwów 7-zip oraz TAR. Można też edytować metadane grafik PNG.

Wprowadzono również opcję oszczędzania energii, która pozwoli zredukować konsumpcję energii bez utraty wydajności. Dzięki temu zwiększymy również żywotność baterii poprzez ograniczenie akcji dziejących się w tle.

Windows 11 24H2 to także ułatwione dołączanie do sieci Wi-Fi za sprawą obsługi kodów QR. Łatwiejsze stanie się dzięki temu udostępnianie połączenia innym osobom znajdującym się w pobliżu. To samo uczynimy z mobilnym hotspotem, co zapewne ucieszy wielu konsumentów.

Microsoft informuje o nowym ustawieniu prywatności, które podaruje użytkownikom jeszcze więcej kontroli nad tym, które aplikacje mogą uzyskać dostęp do listy sieci Wi-Fi znajdujących się w pobliżu. Gdy jakikolwiek program będzie chciał wykorzystać kontrowersyjne uprawnienie, to system wyświetli stosowne powiadomienie.

To oczywiście nie wszystko. Oprogramowanie zyskało mnóstwo pomniejszych funkcjonalności oraz usprawnień. Nieco inaczej prezentuje się ekran blokady czy menu Start. Przebudowano ponadto nieco sekcję ustawień oraz wykrywanie urządzeń Bluetooth. Windows 11 24H2 to także wiele poprawek bezpieczeństwa oraz nowych rozwiązań poprawiających prywatność. Gorąco zachęcam do zapoznania się z całą listą zmian na oficjalnej stronie producenta.

Windows 11 będzie więc wkrótce prezentował się nieco inaczej. Jeszcze raz zachęcam do regularnego sprawdzania zakładki Windows Update.

Źródło: Microsoft / Zdjęcie otwierające: Microsoft, materiał własny

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.