Sporo sprzętów może nie otrzymać zbyt prędko aktualizacji systemu Windows 11 oznaczonej numerem 24H2. Microsoft podjął decyzję o wstrzymaniu jej dystrybucji na urządzeniach posiadających problematyczne oprogramowanie lub komponenty. Producent zdaje sobie sprawę z występowania irytujących błędów mogących namieszać – dlatego też nowości przywędrują do niektórych z nieokreślonym jeszcze opóźnieniem.
Windows 11 – aktualizacja 24H2 nie dla wszystkich
Nie tak dawno spory update trafił do Microsoft Store – konsumenci mogą już korzystać z przeprojektowanego interfejsu mającego jeszcze bardziej zachęcić do dokonywania zakupów. Nadchodzi również możliwość kopiowania danych z tabelek uwiecznionych na zrzutach ekranu, co bez wątpienia znacznie usprawni korzystanie z arkuszy kalkulacyjnych i pracę na sporej ilości danych. Zadebiutuje przy okazji opcja zwiększająca powszechność passkeys, czyli zamiennika tradycyjnych haseł.
Technologiczny gigant zablokował dostęp do aktualizacji 24H2 tysiącom użytkowników. Powodem tego zamieszania są liczne błędy, awarie, problemy z wydajnością oraz inne nietypowe zachowania mające miejsce na konkretnych konfiguracjach sprzętowych. Decyzja zostanie cofnięta dopiero wtedy, gdy korporacja pomyślnie rozwiąże wszystkie niedogodności poprzez nowe sterowniki czy kolejny update. Niestety nie podano jakichkolwiek widełek czasowych.
Jeśli więc nie jesteście w stanie ulepszyć swojego systemu Windows 11, to najprawdopodobniej posiadacie komponent/usługę znajdującą się na „czarnej liście” elementów niespełniających warunków zgodności. Mowa chociażby o płytach głównych marki ASUS (modele X415 KA oraz X515 KA), których obecność wywołuje niebieskie ekrany śmierci.
Podobny kłopot występuje w przypadku, gdy na komputerze znajduje się aplikacja Voicemeeter. Tutaj także istnieje szansa na wyświetlenie charakterystycznego ekranu śmierci – wszystko ze względu na niekompatybilny menedżer pamięci. Całość wróci do normy po wdrożeniu łatki przez twórców popularnej usługi.
Trudno zliczyć niekompatybilne usługi i urządzenia
Problematyczne są również zintegrowane kamery występujące w laptopach. Użytkownicy masowo zgłaszają nieprawidłowe wykrywanie obiektów lub twarzy. Niebieski ekran śmierci doświadczają również gracze korzystający z narzędzia Easy Anti-Cheat. Występują także problemy z responsywnością czytników linii papilarnych.
Niezgodnych komponentów i aplikacji jest znacznie więcej, trudno wymienić je wszystkie. Pozostaje mieć jednak nadzieję, że poszkodowani konsumenci nie będą zmuszeni czekać w nieskończoność. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to zapewne aktualizacja 24H2 zadebiutuje u wszystkich już w listopadzie bieżącego roku.
- Przeczytaj również: Windows 11 zmienia pasek zadań. Nadchodzi nostalgiczna nowość
Windows 11 z wprowadzaną właśnie aktualizacją stał się sam w sobie znacznie lepszy. Liczba nowości jest naprawdę spora, także jeśli chodzi o funkcjonalności wykorzystujące sztuczną inteligencję.
Źródło: Bleeping Computer / Zdjęcie otwierające: Microsoft