Windows 11 ARM nareszcie w postaci ISO. Co to oznacza?

Maksym SłomskiSkomentuj
Windows 11 ARM nareszcie w postaci ISO. Co to oznacza?

Stało się to, na co czekało wiele osób z całego świata. System operacyjny Windows 11 ARM został oficjalnie udostępniony w postaci obrazu ISO. Dzięki temu można go swobodnie instalować w tej postaci nie tylko na komputerach z procesorami o wspomnianej architekturze, ale również wirtualnych maszynach. To powinno zadowolić pokaźną rzeszę deweloperów.

Windows 11 ARM wydany w postaci ISO

Do tej pory pliki instalacyjne Windows 11 ARM były dostępne wyłącznie dla członków programu Windows Insider. Gdy wcześniej w tym miesiącu Microsoft zakomunikował rychłe wsparcie dla AVX2 w obrębie Prism wraz z AVX, BMI, FMA i rozszerzeń F16C, nikt nie spodziewał się „rewolucji”, która właśnie miała miejsce. Obraz ISO Windows 11 ARM trafił do Internetu i jest ogólnodostępny.

Dzięki ISO Windows 11 ARM możecie:

  • Tworzyć maszyny wirtualne na różnych platformach, aby przetestować narzędzia ARM, stworzyć takie aplikacje lub ocenić wydajność najnowszej kompilacji systemu Windows 11 dla ARM.
  • Utworzyć nośnik rozruchowy, aby zainstalować system Windows 11 na urządzeniach z procesorami ARM.
  • Z istniejącej instalacji systemu Windows, która jest w stanie roboczym, da się zamontować plik ISO, a następnie użyć go do zainicjowania procesu instalacji.

Jak widać możliwości jest sporo, ale…

Wirtualne maszyny ARM64 nie są kompatybilne z Hyper-V na sprzęcie x64. Konieczne jest przez to tworzenie wirtualnych maszyn w chmurze zamiast przez Azure – jest to pewna rodzaju niedogodność. Innymi są ograniczenia wirtualnych maszyn na sprzęcie Apple, ale… cóż, cieszmy się tym, co jest.

Pamiętajcie, że Windows 11 ARM obsługuje aplikacje x86 tylko przez emulację. Ich wydajność będzie gorsza, zwłaszcza na mniej wydajnym sprzęcie, od cechujących apki natywne.

Przypominam też, że Windows 11 ARM działa natywnie na laptopach Copilot+ z układami Snapdragon X Elite, Snapdragon X Plus lub tymi od AMD. Swoje procesory ARM szykuje podobno także NVIDIA.

Źródło: learn.microsoft.com

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.