Windows 11 z natywną kontrolą podświetlenia RGB. Idę otworzyć szampana

Maksym SłomskiSkomentuj
Windows 11 z natywną kontrolą podświetlenia RGB. Idę otworzyć szampana
Wielu użytkowników komputerów stacjonarnych dba o to, aby ich stanowisko do pracy lub zabawy wyglądało jak najlepiej. Jedni idą w minimalizm, inni w barok. Moda na iluminowanie za pomocą LED-ów RGB każdego możliwego komponentu komputera nie przemija. To ciekawy, choć różnie oceniany sposób na urozmaicenie prezencji desktopów, z którym wiąże się pewien mankament. Sterowanie podświetleniem wielu podzespołów na raz bywa drogą przez mękę. Kres temu niebawem położy Microsoft.

Natywna obsługa podświetlenia RGB w Windows 11

Microsoft nareszcie uświadomił sobie, że czas zacząć pracować nad funkcjami Windows 11, które realnie mogą przydać się pokaźnej grupie osób. Całkiem niedawno informowaliśmy Was na przykład o zmierzającej do „jedenastki” natywnej obsłudze formatów RAR. O natywnym kontrolerze RGB w Windows 11 pisaliśmy natomiast po raz pierwszy w lutym tego roku, kiedy to na ślad takiej opcji trafił jeden z użytkowników Twittera. Teraz doniesienia te znalazły potwierdzenie.

Czytaj też: Żegnaj, WinRAR. Windows w końcu z natywną obsługą formatów RAR i 7z



Natywne sterowanie dynamicznym oświetleniem RGB w systemie Windows 11 ma zostać udostępnione testerom w ciągu najbliższych kilku dni. Natywna strona ustawień do zarządzania oświetleniem RGB dla klawiatur, myszy lub innych kontrolerów została zauważona w buildach zapoznawczych Windows 11, krążących w ramach programu Windows Insider. Na razie trzeba się nieco nagimnastykować, aby ją włączyć, ale gdy się to zrobi, ta pojawia się w menu Personalizacja jako „Oświetlenie”.

windows 11 natywna obsluga rgb

Nowe menu kontroli podświetlenia RGB w Windows 11 widoczne w sekcji Personalizacja w jednej z kompilacji poglądowych systemu. | Źródło: Windows Latest

Miejmy nadzieję, że z poziomu tego panelu będzie się dało sterować podświetleniem wszystkich urządzeń – od płyt głównych, przez pamięci RAM po blokopompki układów chłodzenia typu AIO. Nie spodziewam się, że od razu dodane zostanie chociażby sterowanie efektami, ale na początek opcja zmiany samego koloru wystarczy.

Gigant z Redmond chce też pozwolić na tworzenie profili do sterowania podświetleniem RGB, dzięki czemu użytkownik będzie mógł wygodnie przełączać się pomiędzy nimi.

To doskonała decyzja

Zasadniczy problem z aplikacjami do sterowania podświetleniem RGB polega na tym, że… trzeba je instalować. Dla przykładu, apka Corsair iCue ma rozmiar ponad… 3 gigabajtów. Oczywiście, najczęściej podświetleniem wszystkich lub niemal wszystkich komponentów da się sterować za pośrednictwem apki płyty głównej, ale jeśli próbowaliście to kiedyś robić, wiecie zapewne, że te również nie zawsze działają idealnie. Z resztą, im mniej dodatkowych programów, tym lepiej.

Trzymam kciuki, kibicuję, nie mogę się doczekać.

A Wy?

Źródło: WindowsLatest.com

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.