jądra MinWin i graficznego interfejsu użytkownika. Dzięki temu rozwiązaniu osoba kupująca system sama zdecyduje jakie dodatkowe aplikacji chce w nim wykorzystać.
W przypadku Visty mamy do wyboru kilka wersji systemu: Home Basic, Home Premium, Business, Ultimate oraz dostępną tylko dla dużych firm edycję Enterprise. Każda z wersji różni się od siebie przeznaczeniem i opcjami, jednak wszystkie bazują na tym samym jądrze. Microsoft umożliwia swoim klientom przejście do wyższej wersji systemu, np. z Home Basic do Home Premium. Na płycie instalacyjnej systemu użytkownik znajdował wszystkie wersje Visty, a instalowana edycja zależy od klucza seryjnego, który wpiszemy.
Kolejna wersja systemu operacyjnego firmy Microsoft, Windows Seven, miałaby oferować podstawową funkcjonalność, a możliwości systemu byłyby rozszerzane przy pomocy specjalnych dodatków, dostępnych odpłatnie. Przyglądając się konkurencyjnemu systemowi operacyjnemu – Mac OS X, można zauważyć, że jego producent także sprzedaje tylko jedną wersję systemu. Jednak w przeciwieństwie do pomysłu Microsoftu, Apple sprzedaje jedną wersję zawierającą wszystkie dodatki i aplikacje.
Czy płacenie za dodatkowe funkcje systemu i rozbicie jego funkcji na moduły jest dobrym pomysłem? Zapraszamy do komentowania.
Źródło: Windows 7