Natywna obsługa formatów RAR i 7z w Windows 11 zbliża się wielkimi krokami. Nowe rozwiązanie ma zwiększyć komfort korzystania z systemu i sprawić, że internauci w końcu przestaną nielegalnie i bez stosownej licencji korzystać ze znanego archiwizera plików. Jak pokazały pierwsze testy, wydajność funkcji odbiega od oczekiwanej. Można sięgnąć po Windows 11 zamiast WinRAR już teraz, ale…
Windows 11 zamiast WinRAR
Jeden z dziennikarzy serwisu Neowin postanowił pobrać darmową wirtualną maszynę Windows 11, której dane zajmują aż 24 GB. Pliki spakowano w formatach RAR, 7z (50 procent kompresji) oraz TAR. Następnie sprawdzono, jak długo zajmie rozpakowanie archiwów Eksploratorowi Plików w Windows 11, WinRAR oraz NanaZIP. Wyniki pomiarów okazały się dość zaskakujące.
Warto dodać, że testy przeprowadzono na komputerze z procesorem AMD Ryzen 5 2600, 32 GB pamięci RAM DDR4-3200, układem graficznym NVIDIA GeForce RTX 4060 i dyskiem SSD Samsung 980 o pojemności 500 GB. Powtórzono je na laptopie z procesorem Intel Core i3-1125G4, 16 GB pamięci RAM DDR4-3200 i dyskiem SSD NVMe 500 GB.
Pomiary wykazały, że Eksplorator plików nie miał problemów z rozpakowywaniem archiwów TAR i nadążał za programami WinRAR i NanaZIP. Wszystkie trzy narzędzia zakończyły proces w ciągu około 80 sekund. Szybko, ale w wypadku formatu TAR to norma. Następny z kolei był RAR, który przysporzył ogromnych problemów Eksploratorowi plików – proces rozpakowania trwał niemal 6 minut, czyli ponad trzy razy wolniej niż w przypadku WinRAR i dwa razy dłużej niż NanaZIP. W przypadku 7z było… jeszcze gorzej.
Testy na laptopie potwierdziły tylko, że Eksplorator Plików w Windows 11 z rozpakowywaniem radzi sobie przeciętnie. Implementacja musi zostać usprawniona i to mocno.
Natywne wsparcie RAR w Windows – kiedy?
Natywne wsparcie dla RAR w Windows 11 powinno pojawić się w jednej z tegorocznych aktualizacji systemu. Jak na razie zagościło ono w Windows 11 Build 23493, wydanym z końcem czerwca. Korzystawanie z natywnej kompresji w Windows 11 zamiast WinRAR to miła perspektywa, ale jak widać wymaga jeszcze dopracowania.
Źródło: Neowin