Cortana została bowiem wyposażona w umiejętność uczenia się. Jeżeli użytkownik wyrazi na to zgodę, asystentka będzie analizować najczęściej odwiedzane miejsca, ulubioną muzykę, zainteresowania, relacje z innymi osobami i wiele innych. Dzięki temu będzie mogła lepiej dostosować się do zaistniałych sytuacji. Podczas prezentacji Cortana automatycznie oznaczyła jeden z artykułów w internecie jako ciekawy, sądząc, że przypodoba się użytkownikowi telefonu.
Jeżeli zgodzimy się na analizowanie naszej skrzynki mailowej, Cortana może zadawać pytania i dostarczać odpowiedzi na temat ich treści. Dla przykładu, jeżeli w korespondencji wspominamy o liniach lotniczych, asystentka zapyta, czy ma monitorować aktualne odloty i przyloty tej linii.
Komunikacja z Cortaną odbywa się za pomocą komend głosowych. Podczas prezentacji Joe Belfiore ustawił w ten sposób alarm oraz zapytał o najbliższe spotkania. Przy okazji asystentka poinformowała, że istnieje konflikt w jego kalendarzu. Co prawda Microsoft jeszcze tego nie potwierdził, ale wcześniejsze przecieki wskazują, że Cortana będzie się komunikować także w języku polskim. Amerykańska wersja przemówi głosem aktorki, która wcieliła się w oryginalną Cortanę z serii gier Halo.
W późniejszym czasie Microsoft zamierza udostępnić zestaw API, które pozwolą przystosować zewnętrzne aplikacje do działania z asystentką. Dzięki temu możliwości Cortany znacznie się rozszerzą.
Wirtualny asystent jest już dostępny dla deweloperów w wersji beta. Pełna wersja w pierwszej kolejności pojawi się w Stanach Zjednoczonych. W późniejszym czasie zawędruje do Wielkiej Brytanii, Chin i kilku innych krajów, gdzie Windows Phone odgrywa dużą rolę. Niestety Microsoft nie dostarczył szczegółów na temat ewentualnej daty premiery.
Źródło: Neowin