>Jak informują twórcy projektu dzięki możliwościom oferowanym przez Plasmę można łatwiej zorganizować swój pulpit. Pojawiły się nowe i ulepszone aplety Quicklauncher (Szybkie uruchamianie), a wśród nich: informacje o pogodzie, czytnik newsów, komiks, itd. Aplety plasmy mogą być teraz pokazywane nawet mimo włączonego wygaszacza ekranu, na przykład możliwe jest pozostawienie notatki, by była zawsze widoczna. Ponadto Plasma umożliwia ustawienie pulpitu w trybie tradycyjnego zarządzania plikami za pomocą ikon w stylu KDE 3. Jest to rozwinięcie idei „Widoku katalogu” na cały pulpit. Menedżer zadań na panelu potrafi teraz grupować zadania oraz posiada tryb wielowierszowy. Nowa tacka systemowa pozwala śledzić długo trwające zadania takie jak pobieranie plików. Powiadomienia systemu i aplikacji są wyświetlane w ujednolicony sposób przez tackę systemową. W celu zaoszczędzenia wolnego miejsca istnieje możliwość ukrycia ikon na tacce systemowej, a panel może być teraz ukrywany automatycznie. Wszystkie widżety mogą być teraz wyświetlane bez problemów także na panelu, a nie tylko na pulpicie.
Pojawiły się nowe i ulepszone narzędzia zwiększają produktywność pracy. PowerDevil umożliwia nowoczesne zarządzanie energią laptopów i urządzeń mobilnych. Ark oferuje proste w użyciu operacje na archiwach, zaś nowe narzędzia drukowania pozwalają na efektywniejsze zarządzanie zadaniami drukowania.
Poprawki i udoskonalenia w menedżerze okien KWin. W KDE 4.2 została dodana fizyka ruchu, dająca bardziej naturalne i płynne animacje, oraz nowe efekty, takie jak „Kostka pulpitu” i „Magiczna lampa”. KWin włącza efekty pulpitu, jeśli tylko konfiguracja komputera na to pozwala. Łatwiejsza konfiguracja pozwala użytkownikowi na wybranie różnych sposobów przełączania okien, czyniąc zarządzanie nimi jeszcze efektywniejszym.
Szczegółowe informacje na temat KDE 4.2.0 znaleźć można w polskim ogłoszeniu na stronie zespołu kde.org.pl.
Źródło: kde.org.pl