Jedna z najbardziej lubianych dystrybucji Linuksa doczekała się kolejnej, dużej aktualizacji. Mowa o Zorin OS 15, który bazuje na popularnym Ubuntu 18.04.2 LTS. To właśnie Zorin OS jest chyba najczęściej polecanym Linuksem na rozpoczęcie przygody z tym otwartoźródłowym systemem.
Nową domyślną przeglądarką jest od teraz Firefox, system otrzymał wsparcie dla Thunderbolt 3, a sterowniki NVIDIA są teraz dostępne z poziomu obrazów Live ISO. Zmian jest oczywiście znacznie więcej – omówimy te najważniejsze.
Zorin Connect
Bez dwóch zdań najważniejszą z nowości jest funkcja Zorin Connect. Dzięki niej posiadacze smartfonów z systemem Android mogą zintegrować pracę swojego urządzenia ze specjalną desktopową aplikacją. Dzięki niej na monitorze komputera odczytywać można powiadomienia, ale także wiadomości tekstowe, na które odpiszecie z poziomu klawiatury komputera. Zorin Connect to także wygodne przenoszenie plików między komputerami (za pośrednictwem sieci lokalnej) i możliwość zamienienia smartfonu w pilot zdalnego sterowania do PCta. Stosowną apkę na smartfony pobierzecie ze Sklepu Play.
Adaptacyjne tło dostosowujące się do pory dnia
W zależności od pory dnia lub intensywności światła padającego na ekran urządzenia (jeśli Zorin OS zainstalujcie na przykład na tablecie lub konwertowalnym laptopie), zmianom ulegać będzie kolorystyka systemu na bardziej przyjazną oczom.
Dodatkowo, w nocy redukowana będzie emisja swiatła niebieskiego, celem ochrony wzroku.
Nowy temat pulpitu i odświeżony wygląd aplikacji
W Zorin OS 15 przywita Was nowy, ładniejszy design pulpitu. Twórcy podkreślają, że chcieli osiągnąć wygląd schludny i minimalistyczny. Stworzono m.in. nowe animacje, które czynią użytkowanie systemu bardziej satysfakcjonującą i jeszcze płynniejszą aktywnością. Dostępnych jest łącznie sześć wariantów kolorystycznych i tryby jasny i ciemny.
Zmiany nie ominęły preinstalowanego pakietu biurowego LibreOffice 6.2, gdzie przeprojektowano i unowocześniono pasek zadań, który jest teraz bardziej ergonomiczny i intuicyjny.
Niemal na nowo stworzono menu ustawień systemowych, które teraz jest bardziej czytelne i ma znacznie bardziej przyjazny użytkownikowi układ. Wszystkie kluczowe opcje systemowe zostały wyciągnięte na wierz i znacznie łatwiej uzyskać do nich teraz dostęp.
Tryb „Nie przeszkadzać”
Taka opcja powinna istnieć w każdym systemie operacyjnym. Znana choćby z Androida funkcja pozwala po włączeniu lepiej skupić się na wykonywanych przez siebie zadaniach. Wszystkie powiadomienia – dźwięki i wyskakujące „dymki” – są w tym trybie wyłączone.
Aplikacja „Do zrobienia”
Jeśli korzystacie z systemu Windows i smartfonu z Androidem, to istnieje duża szansa, że korzystacie z aplikacji do notatek i list zadań o nazwie Google Keep. W systemie Zorin OS 15 wprowadzono bardzo przyjazną i lekką aplikację To Do, która działa na podobnej zasadzie. Mozna ją nawet synchronizować z Google Tasks i Todoist.
Zwiększona wydajność
Często mówi się, że jakaś aktualizacja zwiększa wydajność, ale przeważnie trudno to odczuć. Tutaj ponoć różnice są odczuwalne za sprawą wykorzystania Gnome Shell 3.30 i jądra Linux w wersji 4.18. Twórcy podają, że wydajność zoptymalizowaniu na przestrzeni wszystkich kluczowych funkcji systemu i na każdym jego poziomie.
Nowy interfejs dotykowy
Tak jak wspomniałem wcześniej, z systemu Zorin OS 15 można wygodnie korzystać na laptopach konwertowalnych i tabletach. Programiści z Zorin Group stworzyli nowy interfejs dostosowany także do urządzeń dotykowych.
Obsługiwany jest wielodotyk oraz wiele przydatnych gestów, umożliwiających sprawniejszą nawigację po systemie. Do trybu dotykowego uzyskać można dostęp z poziomu apki Zorin Appearance.
Obecnie, aby korzystać z Zorin OS 15 musicie go pobrać na swój komputer, na przykład z naszego repozytorium plików. Stosowna aktualizacja, która pozwoli ulepszyć zainstalowany już Zorin OS 12 ukaże się później w tym roku.
Przed pobraniem Zorin OS 15 musicie zdecydować się na wybór jednej z trzech wersji – Ultimate, Core lub Lite. Cena wersji Ultimate to 39 dolarów. Pozostałe dwie wersje są darmowe, przy czym Lite przeznaczona jest dla najmniej wydajnych komputerów.
Źródło: Zorin Group