mObywatel dostał funkcję, którą każdy Polak musi znać

Maksym SłomskiSkomentuj
mObywatel dostał funkcję, którą każdy Polak musi znać

Od 17 listopada możliwe stało się zastrzeganie numeru PESEL w obrębie aplikacji mObywatel 2.0. Niezmiernie istotne były przy tym dwie kwestie. Po pierwsze, numeru PESEL nie dało się zastrzegać w apce mobilnej. Po drugie, czynność ta nie miała tak dużej mocy sprawczej, jaką będzie miała począwszy od 1 czerwca 2024 roku. Od teraz numer PESEL da się już zastrzegać w mobilnej aplikacji mObywatel, ale nadal nie daje to gwarancji bezpieczeństwa.

Zastrzeganie numeru PESEL już działa w mobilnym mObywatelu

Po co zastrzegać numer PESEL? Powodów może być całe mnóstwo. Dwa najczęściej wymieniane to ochrona bezpieczeństwa w razie utraty dowodu osobistego oraz uniemożliwienie przestępcom powzięcie kredytu na numer identyfikacji osobistej, który opublikowano w sieci w ramach jakiegoś wycieku. Co dość zaskakujące, dopiero niedawno rząd nakazał firmom weryfikowanie tego, czy dany numer PESEL jest zastrzeżony.

O ile w aplikacji mObywatel właśnie pojawiła się opcja zastrzegania numeru PESEL, o czym przypomniał m.in. były już Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński, to nie daje to pełni bezpieczeństwa.

Rejestr zastrzeżeń PESEL uruchomiono 17 listopada 2022 roku i do końca minionego roku skorzystało z niego podobno około milion (!) Polaków. Niestety, dopiero od 1 czerwca 2024 roku banku, firmy pożyczkowe, operatorzy telekomunikacyjni i notariusze muszą weryfikować to, czy numer danego klienta został zastrzeżony. Pamiętajcie zatem, że dana instytucja może, ale nie musi tego sprawdzać – na razie.

Jak zastrzec numer PESEL?

Numer PESEL można zastrzegać na kilka różnych sposobów:

  • w aplikacji mObywatel
  • na stronie internetowej obywatel.gov.pl
  • w placówce bankowej
  • na poczcie
  • w dowolnym urzędzie gminy

Jak zastrzec numer PESEL w aplikacji mObywatel? Wystarczy włączyć rzeczoną apkę i wybrać opcję zastrzeż PESEL. Tam oprócz przeprowadzenia najbardziej oczywistej czynności da się też podejrzeć, czy ktoś sprawdzał numer PESEL w ostatnim czasie. Oczywiście nie muszę chyba przypominać, że aby korzystać z omawianego tu narzędzia należy wcześniej przejść proces rejestracyjny i weryfikacyjny.

Jak zastrzec numer PESEL w przeglądarkowym mObywatelu? W tym wypadku trzeba zalogować się na stronie mObywatel.gov.pl, i zweryfikować swoją tożsamość Profilem Zaufanym lub e-dowodem osobistym. Krok po kroku:

  1. Wybierz sekcję Twoje dane, a następnie Rejestr Zastrzeżeń PESEL.
  2. Wybierz „Zastrzeż PESEL”.

Obie czynności są nieodpłatne i nie są z nimi związane żadne limity liczby zastrzegań.

Źródło: mat. własny

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.