Warto wiedzieć: Skąd się wziął WinRAR i dlaczego nikt za niego nie płaci?
Windows 11 z natywną obsługą formatów 7z i RAR
Microsoft w swoim wtorkowym komunikacie ogłosił, że wprowadzi natywną obsługę plików RAR i 7z do systemu Windows 11. Do tej pory oprogramowanie Microsoftu wspierało natywnie pliki ZIP, format kompresji, który zadebiutował w 1989 roku. RAR pojawił się w 1993 roku i 30 lat firma z Redmond potrzebowała, aby dostrzec potrzebę jego obsługi. 7z pojawił się w użyciu później, bowiem w 1999 roku.
„Od teraz będziecie mogli uzyskać lepszą wydajność funkcji archiwizacji podczas kompresji w systemie Windows” – czytamy na blogu Microsoftu dla programistów. Towarzyszy temu informacja o natywnej obsłudze formatów gz i wielu innych dzięki otwartoźródłowemu projektowi libarchive.
Prawdopodobnie natywna kompresja RAR nie będzie możliwa w Windows z racji tego, że WinRAR ma patent na kompresję danych. Jeśli Microsoft nie dogadał się z twórcami aplikacji, a sięgną wyłącznie po libarchive, to Windows umożliwi jedynie dekompresję tego formatu archiwów. Microsoft w swoim wpisie nie porusza tego tematu w sposób jednoznaczny.
W najnowszej aktualizacji systemu Windows 11, ogłoszonej wczoraj na dorocznej konferencji firmy Microsoft Build, zagości też cała masa nowych funkcji wspieranych przez sztuczną inteligencję. Temat sztucznej inteligencji odmienianej przez wszystkie przypadki jest w 2023 roku punktem obowiązkowym wydarzeń organizowanych przez każdą wielką korporację.
Czy użytkownicy finalnie zrezygnują z nielegalnego użytkowania programu WinRAR? Czy w niepamięć odejdzie wkrótce także darmowy 7-Zip? Prawdę mówiąc im mniej dodatkowych aplikacji w systemie, tym lepiej. Mam rację?
Źródło: Microsoft