Larry Tesler jest nazywany jednym z pionierów szeroko pojętej komputeryzacji. W 1973 roku został on członkiem w słynnym Palo Alto Research Center, w Xerox. Tam Tesler, głównie dzięki swojej wielkiej niechęci do trybów operacyjnych tamtej epoki, wymyślił i zaimplementował wiele funkcji graficznego interfejsu użytkownika (GUI), które dziś wydają się czymś, co istnieje od zawsze.
Tesler bardzo lubił oprogramowanie, w którym użytkownik nie musi na przykład używać klawiatury, aby przełączyć się do trybu poleceń przed powrotem do edycji tekstu. Wizja Teslera była taka, że działanie użytkownika powinno mieć spójny efekt – nie powinno być różnych „trybów”. To właśnie z tego powodu wymyślił on możliwość wskazywania i klikania w celu wstawienia lub zastąpienia tekstu bez potrzeby wchodzenia w specjalny tryb. Wejście w tryb nie było również wymagane w przypadku operacji wycinania, kopiowania i wklejania.
W 1980 roku Tesler dołączył do Apple i dość szybko otrzymał stanowisko wiceprezesa i jednego z głównych naukowców. Tam pracował m.in. nad projektowaniem interfejsu użytkownika i inżynierią oprogramowania dla interfejsu API aplikacji dla komputera Lisa, kierując przy tym rozwojem pierwszych komercyjnych platform obiektowych. Na przestrzeni swojej kariery pracował jeszcze dla Amazona i Yahoo.
Na swojej stronie internetowej pisał o sobie: „Jestem błędnie przedstawiany jako „ojciec graficznego interfejsu użytkownika dla komputerów Macintosh”. Nie jestem nim. Jednak test na ojcostwo z pewnością ujawniłby mnie jako jednego z wielu jego dziadków”.