Jeśli korzystaliście kiedyś z wirtualnego Dysku Google z pewnością wiecie już, że jakiś czas temu został on zastąpiony przez Google One. Nowa usługa „wchłonęła” dysk, oferując przy tym kilka dodatkowych funkcji. Właśnie wzbogaciła się o tą, która dla wielu będzie najważniejsza.
Google One od teraz oferuje wszystkim subskrybentom możliwość wykonywania automatycznych kopii zapasowych danych ze smartfonów z Androidem. Co więcej, jeśli z jednego konta Google korzysta na swoich urządzeniach kilka osób – na przykład cała rodzina, to backup ich danych ląduje w tym samym miejscu, z plikami podzielonymi według użytkowników. Zaraz, zaraz, czy tego już nie było? Wyjaśniam.
Do tej pory kopię zapasową danych stanowiły jedynie wybrane dane (aplikacje, historia połączeń, kontakt, kalendarza i ustawienia). Od teraz jest, mówiąc krótko… dużo lepiej!
Co wchodzi w skład kopii zapasowej Androida na Google One? Cóż, wszystko. Mogą tam być wysyłane automatycznie zdjęcia (w maksymalnej jakości), filmy, wiadomości SMS, MMS, kontakty oraz aplikacje. Jednym słowem: jest to kompleksowa i świetna usługa, która uratuje Wam cztery litery w przypadku trwałego uszkodzenia lub zgubienia smartfonu. Naprawdę, warto z niej korzystać.
Jak włączyć zaawansowaną automatyczną kopię zapasową smartfonu z Androidem na Google One? Należy pobrać aplikację Google One na swój smartfon – mamy ją w swojej bazie plików. Po instalacji program od razu zaproponuje tworzenie kopii zapasowych multimediów na urządzeniu dzięki dodatkowemu pakietowi miejsca na dane. Zaznaczcie interesujące Was opcję i dla swojego dobra lepiej odznaczcie opcję „Tworzenie kopii zapasowych przez komórkową transmisję danych” – lepiej, aby odbywało się to za pośrednictwem Wi-Fi (zdjęcia i filmy „ważą” sporo!). To wszystko! Kopia zapasowa danych będzie tworzona na bieżąco.
Jak włączyć podstawową automatyczną kopię zapasową smartfonu z Androidem? Wystarczy przejść do menu Ustawień, a następnie wybrać Google. Z poziomu tego menu kliknąć Kopia zapasowa, a następnie sprawdzić, czy kopia zapasowa na Dysku Google jest włączona.
Ile kosztuje Google One? Cóż, opłata jest naprawdę niewysoka. Cena Google One to 8,99 złotych miesięcznie za 100 GB przestrzeni dyskowej. Za 200 GB zapłacicie 13,99 złotych, a koszt 2 TB wirtualnej przestrzeni to 46,99 złotych. W przypadku dwóch większych pakietów korzystać można z subskrypcji rocznej – jej koszt to, odpowiednio, 139,99 złotych rocznie (27,89 złotych taniej) oraz 469,99 złotych rocznie (93,89 złotych taniej). Inne opcje przeznaczone są głównie dla firm – trzeba za nie zapłacić:
Google One 10 TB – 469,99 złotych / miesiąc
Google One 20 TB – 939,99 złotych / miesiąc
Google One 30 TB – 1399,99 złotych / miesiąc
Źródło: Google, inf. własna